Aktualności
Nagrody
28 Czerwca
Opublikowano: 2021-06-28

Grand Prix dla PŚl za platformę do diagnostyki konstrukcji budowlanych

Bezzałogowa platforma latająca z modułem dokującym do diagnostyki konstrukcji budowlanych opracowana przez naukowców Politechniki Śląskiej zdobyła Grand Prix Międzynarodowych Targów Wynalazków i Innowacji INTARG 2021.

INTARG to międzynarodowe targi prezentujące wynalazki oraz innowacyjne wyroby, technologie i usługi z wielu branż i dziedzin – od medycyny i zdrowia, bezpieczeństwa, IT, po rozwiązania dla różnych gałęzi przemysłu, a także życia codziennego. Ich myślą przewodnią jest hasło „Innowacje motorem gospodarki”. Czternasta edycja imprezy odbyła się online w dniach 15–16 czerwca. Zgromadziła blisko 100 wystawców z 20 krajów, prezentujących ponad 300 wynalazków i innowacji.

Tradycyjnie na zakończenie wydarzenia wręczono nagrody dla innowatorów. Grand Prix i Nagrodę Platynową zdobyła „Bezzałogowa platforma latająca z modułem dokującym do diagnostyki konstrukcji budowlanych”. Jest to specjalnie wyposażony dron, który może być wykorzystywany do inwentaryzacji, inspekcji i diagnostyki trudno dostępnych konstrukcji budowlanych. Platforma ma zamocowaną kamerę termowizyjną, może także wykorzystywać kamerę wizyjną oraz czujniki temperatury, wilgotności i odczynu pH. Pozwala to na kompleksowe dokonanie oceny prawie każdego rodzaju konstrukcji budowlanych, szczególnie tych trudno dostępnych. Warto podkreślić, że platforma wyposażona jest w unikalne w skali światowej, autorskie rozwiązanie diagnostyczne do oceny jakości zespolenia konstrukcji wzmocnionej zewnętrznymi nakładkami FRP.

Platforma wraz modułem diagnostycznym może wspomóc prace m.in. inspektora konstrukcji, który musi dokonać oceny konstrukcji w trudno dostępnych miejscach, np. na przęśle mostu nad rzeką na wysokości kilkudziesięciu metrów. Nie każda konstrukcja wyposażona jest w urządzenia, które pozwalają tam łatwo dotrzeć. Uprawniony inspektor musi tam dotrzeć z wieloma nieporęcznymi narzędziami umożliwiającymi inspekcję i diagnostykę obiektu. Ten tradycyjny sposób nie dość, że czaso- i kosztochłonny, to jeszcze obarczony jest również ryzykiem popełnienia błędów. Nasz pomysł jest taki, aby inspektora wyręczyła platforma diagnostyczna, która pozwala zebrać zdalnie potrzebne materiały, a następnie je odpowiednio przetworzyć. W związku z tym dla inspektora pozostanie praca związana z oceną bezpieczeństwa konstrukcji na podstawie zebranych przez urządzenie kompleksowych danych — mówi dr inż. Marcin Górski z Wydziału Budownictwa Politechniki Śląskiej, kierownik zespołu, który opracował nowatorskie rozwiązanie.

Pracowali nad nim także inżynierowie z Wydziału Automatyki, Elektroniki i Informatyki, Wydziału Elektrycznego oraz Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki. Ich dron może być wykorzystywany w branży budowlanej – w budownictwie kubaturowym i przemysłowym, ale przede wszystkim w budownictwie mostowym czy infrastrukturalnym. Rozwiązanie mogłoby być też stosowane w inwentaryzacji i ocenie stanu obiektów zabytkowych. Wyposażenie drona pozwala na zdalną inspekcję również nocą lub w słabo oświetlonych miejscach. Pozyskane przez platformę dane integrowane są w cyfrowym modelu konstrukcji w środowisku BIM.

Wśród wynalazków nagrodzonych najcenniejszym targowym wyróżnieniem – Nagrodą Platynową – znalazły się także:

  • system ICT bezpieczeństwa miejskiego systemu zaopatrzenia w wodę z zastosowaniem algorytmów analizy systemowej (Instytut Badań Systemowych Polskiej Akademii Nauk);
  • innowacyjne rozwiązania technologiczne dla nieorganicznych i organicznych ogniw fotowoltaicznych (Instytut Fizyki Polskiej Akademii Nauk);
  • zrobotyzowany strzelecki system treningowy PIAP MOBI TARGET (Sieć Badawcza Łukasiewicz Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP);
  • biopoliol obniżający palność na bazie oleju z gorczycy białej (Sinapis alba) dedykowany sztywnym piankom poliuretanowym dla budownictwa (Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy );
  • urządzenie i sposób palenia ziaren (Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich w Bydgoszczy).

MK

 

 

Dyskusja (0 komentarzy)