Aktualności
Nagrody
17 Czerwca
Źródło: Politechnika Wrocławska
Opublikowano: 2024-06-17

Ido Kaminer odebrał Nagrodę Naukową im. Stanisława Lema

Ido Kaminer, fizyk doświadczalny z Technion (Izrael), odebrał Europejską Nagrodę Naukową im. Stanisława Lema za rok 2023. Statuetkę wręczono podczas uroczystości w auli Politechniki Wrocławskiej.

Od 2019 roku wartą 100 tysięcy złotych nagrodę Politechnika Wrocławska przyznaje młodym naukowcom (do 40 roku życia) studiującym lub prowadzącym badania w Unii Europejskiej oraz krajach stowarzyszonych. Międzynarodowa kapituła, której przewodniczy prof. Reimund Neugebauer, ocenia ich niedawne odkrycie lub znaczące osiągnięcie w szeroko rozumianych dziedzinach nauki i inżynierii, z silnymi elementami technologii, interdyscyplinarności, kreatywności i wizji.

Do udziału w ubiegłorocznej edycji zgłoszono 16 wniosków z dziesięciu krajów, w tym trzy z Polski. Laureatem Lem Prize 2023 został dr Ido Kaminer, prof. na Technion Israel Institute of Technology.

W ocenie kapituły to niezwykły naukowiec, który badając fundamentalne aspekty związane z interakcją światła i materii, łączy w sobie błyskotliwość teoretyka i mistrzostwo eksperymentatora. Jego prace mają duży wpływ na środowiska zajmujące się nauką i technologiami – powiedział prof. Arkadiusz Wójs, rektor Politechniki Wrocławskiej. – Szczególnie doceniono jego pionierski, eksperymentalny i teoretyczny wkład w dziedzinę elektrodynamiki kwantowej kwazicząstek fotonicznych oraz stworzenie podstaw optyki kwantowej z uwzględnieniem swobodnych elektronów – podkreślił.

Prof. Ido Kaminer pomógł ustanowić ramy dla interakcji światło-materia kwazicząstek fotonicznych. Podstawy tej dziedziny opierają się na makroskopowej elektrodynamice kwantowej (MQED), którą naukowiec rozwinął w ramach nowych układów optycznych, takich jak materiały hiperboliczne, platformy nanofotoniczne i materiały 2D, przewidując nowe zjawiska w fizyce optycznej. Jest pionierem w dziedzinie interakcji światła ze swobodnymi elektronami, czyli nowych sposobów wykorzystania elektronów w generowaniu promieniowania rentgenowskiego, badaniu spójnych interakcji światło-materia o rozdzielczości rzędu nanometrów oraz rejestrowaniu dynamiki kwazicząstek fotonicznych.

To wielki zaszczyt nie tylko dla mnie, ale dla wszystkich, z którymi współpracuję. Dla mnie nauka to podróż z niesamowitymi ludźmi i myślę, że wielu naukowców na całym świecie uważa podobnie. Jest coś naprawdę niesamowitego w tego typu pracy i w społeczności, którą razem tworzymy – mówił prof. Ido Kaminer.

Laureat wygłosił wykład „Shining Light on the Quantum World”, w trakcie którego opowiadał nie tylko o prowadzonych przez siebie projektach, lecz także o swoim dziadku, który zachęcił go do kariery naukowej.

Europejska Nagroda Naukowa im. Stanisława Lema (Lem Prize) została ustanowiona w 2021 roku dla upamiętnienia setnych urodzin wybitnego polskiego powieściopisarza fantastyki naukowej, który w 1981 r. otrzymał doktorat honoris causa Politechniki Wrocławskiej.

Zwycięzcę corocznie wybiera kapituła, w skład której wchodzą wybitni naukowcy z zagranicy i Politechniki Wrocławskiej oraz Tomasz Lem, syn pisarza. Kandydaci są oceniani pod kątem swoich niedawnych odkryć lub znaczących osiągnięć w szeroko rozumianych dziedzinach nauki i inżynierii, z silnymi elementami technologii,
interdyscyplinarności, kreatywności i wizji. Pierwszym laureatem Lem Prize został prof. Randall J. Platt z ETH w Zürichu, ekspert w dziedzinie inżynierii genetycznej, a rok temu statuetkę odebrał prof. Samuel Stranks z Uniwersytetu w Cambridge, specjalista w dziedzinie optoelektroniki.

źródło: PWr

Dyskusja (0 komentarzy)