Aktualności
Nagrody
01 Grudnia
Źródło: www.uw.edu.pl
Opublikowano: 2020-12-01

Informatyk z UW z nagrodą za prace nad sztuczną inteligencją

Dr Piotr Skowron z Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego otrzymał prestiżową Computers and Thought Award. Nagroda przyznawana jest wybitnym młodym naukowcom, którzy zajmują się tematyką sztucznej inteligencji.

Computers and Thought Award przyznawana jest od 1871 roku przez International Joint Conference on Artificial Intelligence (IJCAI). Ustanowiono ją dzięki honorariom za książkę „Computers and Thought” pod redakcją amerykańskich naukowców: Edwarda Feigenbauma i Juliana Feldmana. Pierwszym laureatem był prof. Terry Winograd z Uniwersytetu Stanforda, twórca SHRDLU – systemu komputerowego z dziedziny sztucznej inteligencji – służącego do przetwarzania języka naturalnego.

W tym roku Computers and Thought Award została przyznana dr. Piotrowi Skowronowi z Instytutu Informatyki na Wydziale Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego za jego wkład w obliczeniową teorię wyboru społecznego, w szczególności za badania nad problematyką wyborów komitetów. Jego zainteresowania koncentrują się wokół tematów na pograniczu informatyki, matematyki i teoretycznej ekonomii. Informatyk z UW łączy pomysły z teorii gier, teorii sprawiedliwego podziału zasobów, algorytmów aproksymacyjnych i obliczeniowej teorii wyboru społecznego.

W 2015 roku został wyróżniony w konkursie na najlepszą pracę doktorską z systemów wieloagentowych (IFAAMAS Victor Lesser Distinguished Dissertation Award). Po studiach doktoranckich na UW odbył staże podoktorskie na Uniwersytecie Oksfordzkim (2016–2017) oraz na Uniwersytecie Technicznym w Berlinie – jako laureat stypendium Fundacji Alexandra von Humboldta (2017–2018).

źródło: UW

Dyskusja (0 komentarzy)
Tagi: