Aktualności
Nagrody
16 Czerwca
Fot. Łukasz Woźny
Opublikowano: 2021-06-16

Innowacje z UAM oraz ING z godłem „Teraz Polska”

Elektroniczny bezprzewodowy stetoskop i analizator chromatograficzny do pomiaru stężenia THT w gazie otrzymały godło „Teraz Polska”. Ten pierwszy produkt, autorstwa naukowców z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, został także nagrodzony przez prezydenta RP.

Nagroda Gospodarcza Prezydenta RP to wyróżnienie przyznawane raz do roku najlepszym polskim przedsiębiorcom. Gala XVIII edycji odbyła się w Pałacu Prezydenckim. To tam laur w kategorii Badania + Rozwój odebrali dr hab. Jędrzej Kociński, prof. UAM, i dr Honorata Hafke-Dys z Katedry Akustyki na Wydziale Fizyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza – pomysłodawcy elektronicznego bezprzewodowego stetoskopu StethoMe. W ubiegłym roku stworzony przez nich stetoskop został „Polskim Produktem Przyszłości” w konkursie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości i Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Stetoskop StethoMe jest zintegrowany z mobilną aplikacją oraz algorytmami sztucznej inteligencji identyfikującymi dźwięki pojawiające się m.in. w przebiegu infekcji, zapalenia płuc czy astmy. Od standardowego stetoskopu różni się tym, że jest przeznaczony dla pacjenta, aby w domowych warunkach stwierdzić, czy dźwięki generowane w układzie oddechowym i przez serce są prawidłowe. Wykonanie precyzyjnego badania płuc przez pacjenta w domu jest możliwe dzięki wykorzystaniu unikatowych technologii zapewniających kontrolę jakości badania, które opiera się na algorytmach AI, weryfikujących poprawność wykonania badania (np. system rejestruje dźwięki tylko wtedy, gdy stetoskop jest prawidłowo przyłożony). System informuje również o zbyt dużym hałasie w pomieszczeniu i wstrzymuje nagranie do momentu ustąpienia zakłóceń.

Bezprzewodowy stetoskop StethoMe nagrodzono także w 31. edycji edycji konkursu „Teraz Polska”. Wśród wyróżnionych produktów i usług z różnych branż, m.in. biotechnologicznej, OZE, informatycznej, finansowej, medycznej, budowlanej, elektrotechnicznej, bezpieczeństwa czy edukacyjnej, w kategorii Innowacje znalazł się też procesowy analizator chromatograficzny do pomiaru stężenia THT w gazie – ANAT-M skonstruowany przez inżynierów z Instytutu Nafty i Gazu – Państwowego Instytutu Badawczego.

WN anat2Analizator ANAT-M przeznaczony jest do kontroli nawonienia gazu ziemnego jako stacjonarne urządzenie kontrolno-pomiarowe, umieszczane w dowolnych punktach systemu dystrybucji gazu. Może on również pełnić funkcję elementu Smart Grid w zakresie sterowania pracą instalacji nawaniających. ANAT-M przystosowany jest do przekazywania wyników pomiarów stężenia tetrahydrotiofenu, jak i parametrów pracy w systemie telemetrii, co umożliwia zdalną bieżącą kontrolę poziomu nawaniacza w gazie w okresie całodobowym. Działa w oparciu o pomiar chromatograficzny stężenia środka nawaniającego w gazie, połączony z detekcją elektrochemiczną. Analizator jest urządzeniem w pełni automatycznym, nie wymagającym obsługi. Wszystkie czynności związane z analizą, jak: pobór próbki gazu ziemnego, kalibracja gazem wzorcowym oraz pomiar właściwy są sterowane wewnętrznym sterownikiem i wykonywane są w cyklu automatycznym. Analizy wykonywane są z zaprogramowaną częstotliwością pomiarów.

ANAT-M odznacza się szerokim zakresem pomiarowym, dokładnością pomiarów porównywalną ze stacjonarnymi chromatografami laboratoryjnymi i możliwością pracy w ujemnych temperaturach. Parametry pracy urządzenia zostały dostosowane do ciągłej pracy w warunkach procesowych – przez 8700 godz. w roku.

MK, źródło: UAM, ING – PIB

 

Dyskusja (0 komentarzy)