Projekt kolejki solarnej Sunglider, którego współautorami są pracownicy, studenci i absolwenci Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej, zdobył jedną z dwóch głównych nagród w konkursie New York Product Design Awards.
Polsko-niemiecka grupa projektantów otrzymała nagrodę „Product Designer of the Year”, pokonując ponad 500 konkurentów z całego świata. Jak przyznał główny projektant, Peter Kuczia, to wyróżnienie „dla całego międzynarodowego teamu entuzjastów, którzy od kilkunastu miesięcy nieodpłatnie pracują nad tym futurystycznym projektem”. Jego autorami są pracownicy, studenci i absolwenci Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej oraz Universität Osnabrück. Wszystkich połączyło przekonanie, że jest to przełomowa koncepcja podejścia do rozwiązań publicznego transportu zbiorowego.
Ten proekologiczny projekt swoją odnoszącą się do przyszłości wizjonerską ideą doskonale ustosunkowuje się do problemów teraźniejszości – podkreślili organizatorzy konkursu.
Metro ma połączyć centrum z przedmieściami i najbliższą okolicą Osnabrück. Napowietrzna sieć kolejowa została zaprojektowana z przypominającymi drzewa pylonami, dachami w kształcie koron drzew i drewnianymi przystankami. Całość wykonana jest z klejonego drewna, lokalnie przetworzonego i wyprodukowanego. Zadaszona ogniwami solarnymi kolejka z drukowanymi w 3D wagonikami w całości zaopatrywana jest energią pozyskiwaną na swoich dachach. Steruje nią sztuczna inteligencja. Docelowo podróżowanie nią mogłoby odbywać się całkiem bezpłatnie.
Polska część zespołu, pod przewodnictwem dr inż. arch. Eweliny Gawell z Politechniki Warszawskiej, zajmowała się kształtowaniem architektury zadaszenia, które stanowi strukturę nośną kolejki oraz poszczególnych jej stacji. Zadaszenie w całości przykryte jest panelami fotowoltaicznymi, by uzyskać maksymalną ilość energii słonecznej. Współpracując ze specjalistami różnych dziedzin (m.in. z zakresu inżynierii transportu, fabrykacji czy socjologii) zespół zbudował model parametryczny pozwalający na swobodne kształtowanie kolejki m.in. jej przebiegu czy kąta nachylenia paneli fotowoltaicznych.
Członkami zespołu były również inne osoby związane z Wydziałem Architektury PW: mgr inż. Mariusz Wrona, Agnieszka Wardzińska (dyplomantka), Maria Yanchuk, Aleksa Stępniewska, Amr Waly, Jakub Koźlik (absolwenci), Wiktoria Gorzelewska, Piotr Banasiak (studenci).
Nagroda New York Product Design Awards honoruje utalentowanych projektantów produktów, zespoły projektowe i producentów z całego świata, których projekty sprawiły, że codzienne życie stało się o wiele lepsze dzięki praktycznym i pomysłowym kreacjom.
MK, źródło: PW, www.productdesignawards.us