Aktualności
Nagrody
23 Lutego
Źródło: www.uj.edu.pl
Opublikowano: 2023-02-23

Ks. prof. Michał Heller laureatem nagrody „Ratio et Spes”

Ks. prof. Michał Heller, wybitny kosmolog, filozof i teolog, został uhonorowany międzynarodową nagrodą naukową „Ratio et Spes”, przyznawaną wspólnie przez Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu i Watykańską Fundację Joseph Ratzinger-Benedetto XVI za wybitną interdyscyplinarną publikację naukową lub cykl publikacji mieszczących się w corocznie określanej problematyce.

Nagroda „Ratio et Spes” jest przyznawana od 2020 roku autorom wybitnych publikacji naukowych lub cykli publikacji. Każdego roku doceniani są przedstawiciele innych obszarów badań. Podstawowym celem inicjatywy jest bowiem promowanie interdyscyplinarnej refleksji naukowej nad zagadnieniami ważnymi i aktualnymi dla ludzkości. Czwartej edycji nagrody towarzyszył temat „Człowiek wobec Wszechświata”.

Zdaniem jury najlepiej w tę problematykę wpisuje się publikacja „Nieskończenie wiele wszechświatów. Od Einsteina do Nieskończoności” ks. prof. Michała Hellera, któremu wręczono nagrodę również w uznaniu całokształtu twórczości. Wyróżnieniem uhonorowano brytyjskiego filozofa przyrody prof. Toma McLeisha, głównie za dzieła „Faith and Wisdom in Science” oraz „The Poetry and Music of Science”.

Ks. prof. Michał Heller to uczony, kosmolog, filozof i teolog, autor ponad 90 książek i ok. 800 prac naukowych, który w matematycznych równaniach teorii naukowych potrafi dostrzec dzieła sztuki, a wielkich fizyków uważa za genialnych artystów. Sam w swoich licznych książkach i artykułach naukowych z powodzeniem odnajduje się w obu rolach: naukowca-artysty i pisarza-uczonego. Jego twórczość od wielu lat fascynuje i intryguje, a dorobek naukowy oraz działalność publicystyczna są nie tylko najlepszym dowodem na to, że nauka i religia wcale nie muszą się wykluczać ani ze sobą konkurować. Potwierdzają również, że wybitny fizyk i matematyk może być wielkim artystą.

Czytelnikom w Polsce dał się poznać jako znakomity popularyzator nauki, zwłaszcza fizyki i kosmologii. Z kolei naukowcom na całym świecie znany jest jako wybitny uczony, autor setek publikacji. Jest twórcą modelu kosmologicznego wykorzystującego geometrię nieprzemienną do opisu zjawisk nielokalnych, które prawdopodobnie występowały w początkowych fazach ewolucji Wszechświata. Od lat pracuje nad połączeniem dwóch najważniejszych teorii fizycznych – ogólnej teorii względności i mechaniki kwantowej.

Ks. prof. Michał Heller jest laureatem prestiżowej nagrody Templetona przyznawanej badaczom prowadzącym interdyscyplinarne badania łączące aspekty czysto poznawcze z duchownymi. Całą kwotę nagrody, w wysokości 1,6 mln dolarów, przeznaczył na stworzenie Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych w Krakowie, które jest dziś prężnym ośrodkiem prowadzącym międzynarodową działalność badawczą, edukacyjną i popularyzatorską. Powstało ono w 2008 roku jako jednostka wspólna Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II. Centrum od października 2018 roku jest jednostką pozawydziałową najstarszej polskiej uczelni.

źródło: UJ

Dyskusja (1 komentarz)
  • ~Nowe elity prezesa 28.02.2023 10:43

    "Prestiżowa"? Zależy od definicji. "Nagroda Naukowa „Ratio et Spes” przyznawana przez Uniwersytet Mikołaja Kopernika oraz Watykańską Fundację Joseph Ratzinger Benedetto XVI." W radzie naukowej nagrody sami pracownicy toruńskiego uniwersytetu lub księża. Z całym szacunkiem, ale grono niezbyt reprezentatywne dla światowej nauki. Tak czy inaczej jest to jakieś wyróżnienie, a zatem gratulacje.
    .