Kapituła Nagrody im. Prof. Tadeusza Kotarbińskiego wybrała pięć książek, które konkurować będą o tytuł najlepszego dzieła humanistycznego wydanego w Polsce w 2020 roku. Autor zwycięskiej pozycji otrzyma 50 tys. zł na dalszy rozwój naukowy. Uroczysta gala wręczenia nagrody odbędzie się 13 marca.
To już VII edycja konkursu o Nagrodę im. Pierwszego Rektora Uniwersytetu Łódzkiego Prof. Tadeusza Kotarbińskiego. Kapituła stanęła przed nie lada wyzwaniem – nadesłano aż 70 dzieł wydanych w roku 2020. To niemal rekord w historii ogólnopolskiej nagrody przyznawanej przez Uniwersytet Łódzki. W finale znalazły się książki:
Po przeprowadzeniu wnikliwych rozmów z autorami pięciu finałowych prac, Kapituła dokona wyboru laureata VII edycji. Autor jednej z tych prac, uznanej za najlepszą, otrzyma nagrodę w wysokości 50 tys. zł. Wręczenie nastąpi 13 marca 2022 r. podczas uroczystej gali w Łodzi.
W sumie, w siedmiu edycjach konkursu, zgłoszono już blisko 430 pozycji naukowych.
Prace napływające na konkurs przynależą do rozmaitych dyscyplin. Wiążą się ze stosowaniem rozmaitych narzędzi badawczych i różniących się metodologii. Stoją też za nimi, jak sądzić można, rozmaite wizje świata i człowieka. Ta zróżnicowana kolekcja rozpraw składa się na bogaty obraz polskiej humanistyki – podkreśla prof. Ryszard Kleszcz, członek Kapituły Nagrody.
Każdego roku Jury wskazuje pięć najlepszych prac z takich obszarów jak m.in.: filozofia, historia, psychologia, literaturoznawstwo czy filozofia prawa. Wybrane dzieła wpisują się niejednokrotnie w aktualny dyskurs społeczny i naukowy.
Humaniści identyfikujący i opisujący różnorodną problematykę, pomagają społeczeństwu lepiej zrozumieć zmiany zachodzące we współczesnym świecie. Uniwersytet Łódzki stawia na odkrywanie, wytyczanie nowych horyzontów, proponowanie nowych interpretacji – zwraca uwagę prof. Elżbieta Żądzińska, rektor uczelni i przewodnicząca Kapituły Nagrody.
Nagroda przyznawana przez Uniwersytet Łódzki jest wyróżnieniem ogólnopolskim, które zyskało w środowisku polskich naukowców dużą renomę. Konkurs umożliwia pokazanie szerszej publiczności wartości i różnorodności prac humanistycznych powstających w Polsce. W poprzednich edycjach zwyciężały dzieła:
Prof. Tadeusz Kotarbiński był wybitnym filozofem, logikiem i etykiem, przedstawicielem lwowsko-warszawskiej szkoły filozoficznej. Po II wojnie światowej przeniósł się do Łodzi, gdzie został jednym z założycieli Uniwersytetu Łódzkiego i jego pierwszym rektorem. Jednym z najbardziej znanych jego dzieł jest „Traktat o dobrej robocie” poświęcony prakseologii, czyli teorii sprawnego działania.
źródło: UŁ