Podczas tegorocznych Poznańskich Targów Książki rozdano nagrody w trzech konkursach książkowych organizowanych przez Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Najważniejszymi laurami uhonorowano publikacje, które ukazały się nakładem Wydawnictwa Naukowego PWN, Wydawnictwa Uniwersytetu Jagiellońskiego, Wydawnictwa Uniwersytetu Opolskiego oraz Wydawnictwa Miejskiego Posnania.
Do konkursu na Najlepszą Książkę Akademicką zgłoszono 56 publikacji i 19 wydawnictw. Przyznano dwie nagrody:
To pierwszy tak obszerny polski podręcznik tej dyscypliny. Do jego stworzenia zaproszono autorki i autorów reprezentujących wiodące uczelnie w Polsce, uznanych praktyków klinicznych oraz psychoterapeutów. Podjęli oni trud przekazania najbardziej współczesnej wiedzy teoretycznej i empirycznej w sposób zrozumiały i odnoszący się do działań praktycznych.
To panoramiczny obraz literatury polskiej wszystkich epok: od średniowiecza po wiek XXI. Tworzy go ponad trzydzieści analiz wybranych utworów literackich napisanych przez ponad trzydziestu komparatystów, znawców literatury i kultury polskiej z całego świata: od Kanady, USA i Brazylii po Chiny i Japonię.
Jury przyznało też cztery wyróżnienia:
Nagroda Specjalna dla publikacji „Obcy, inny, wykluczony” autorstwa Magdaleny Środy – wydawnictwo słowo/obraz terytoria.
Nagroda Dziennikarzy za publikację „Ameryka. Rewizje wizualnej mitologii Stanów Zjednoczonych” autorstwa Filipa Lipińskiego – Wydawnictwo Naukowe UAM.
W konkursie o Nagrodę Stowarzyszenia Wydawców Szkół Wyższych im. ks. Edwarda Pudełki brało udział 28 publikacji z 10 wydawnictw. Nagrody otrzymali:
Wyróżnienia:
Do konkursu na Najlepszą Książkę Popularnonaukową o Nagrodę Prezydenta m. Poznania zgłoszono 26 publikacji z 13 wydawnictw. Nagrody otrzymali:
Nagroda Prezydenta Miasta Poznania: „Historia Poznania” tom I – IV autorstwa Przemysława Matusika – Wydawnictwo Miejskie Posnania
Wyróżnienia:
W sumie w trzech konkursach uczestniczyło 110 publikacji z 42 wydawnictw.
MK