Minister Edukacji i Nauki przyznał 74 nagrody, w tym 57 indywidualnych i 17 zespołowych, za znaczące osiągnięcia w zakresie działalności naukowej, dydaktycznej, wdrożeniowej lub organizacyjnej oraz całokształt dorobku.
Oceną merytoryczną wniosków o przyznanie nagród zajął się specjalny ministerialny zespół doradczy, w skład którego powołano 32 członków reprezentujących środowisko szkolnictwa wyższego i nauki oraz stosowne dziedziny i dyscypliny nauki bądź sztuki. Pracom tego gremium przewodniczył prof. Tomasz Szapiro.
W 2020 r. do ministerstwa wpłynęły 124 wnioski o przyznanie nagród, z czego do oceny merytorycznej zespołu doradczego zostało zakwalifikowanych 111. Minister podjął decyzję o przyznaniu 74 nagród w wymienionych wcześniej kategoriach, w tym 57 indywidualnych i 17 zespołowych. Nagrody przyznawane są w 5 kategoriach, za: całokształt dorobku, znaczące osiągnięcia w zakresie działalności naukowej, znaczące osiągnięcia w zakresie działalności dydaktycznej, znaczące osiągnięcia w zakresie działalności wdrożeniowej, znaczące osiągnięcia w zakresie działalności organizacyjnej.
1. Nagrody za znaczące osiągnięcia w zakresie działalności organizacyjnej, przyznawane m.in. za rozszerzanie współpracy międzynarodowej, rozwijanie współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym czy efektywne zarządzanie podmiotem tworzącym system szkolnictwa wyższego i nauki, otrzymało łącznie 6 osób.
Nagrodę indywidualną I stopnia za znaczące osiągnięcia w zakresie działalności organizacyjnej otrzymali:
Nagrodę indywidualną II stopnia za znaczące osiągnięcia w zakresie działalności organizacyjnej otrzymali:
2. Nagrody za znaczące osiągnięcia w zakresie działalności naukowej, przyznawane m.in. za:
łącznie otrzymało 71 osób (przyznano 31 nagród indywidualnych i zespołowych):
3. Nagrody za znaczące osiągnięcia w zakresie działalności dydaktycznej, przyznawane za aktywność w zakresie kształcenia i wychowywania studentów oraz kształcenia doktorantów i promowania kadr dydaktycznych, otrzymało 65 osób (9 nagród indywidualnych i zespołowych). Wyróżnieni prowadzą kształcenie specjalistyczne służące rozwojowi gospodarczemu i społecznemu regionu lub kraju, a także są autorami lub współautorami wybitnych i innowacyjnych podręczników akademickich:
4. Nagrody za znaczące osiągnięcia w zakresie działalności wdrożeniowej, czyli:
otrzymało 26 osób (10 nagród indywidualnych i zespołowych):
5. Nagrody za całokształt dorobku naukowego – to niezwykle ważna i prestiżowa kategoria, w której wyróżnienia odbierają wybitne osobowości polskiej nauki i szkolnictwa wyższego za swoją wieloletnią działalność naukową, dydaktyczną oraz organizacyjną. Laureaci to osoby, które w trakcie swoich karier zawodowych pełnią wiele ważnych ról oraz poświęcają się różnym aspektom działalności naukowej, a także akademickiej – od opieki naukowej i dydaktycznej roztaczanej nad młodą kadrą naukową, przez prowadzenie badań, odkrywanie nowych technologii, tworzenie teorii i dzieł naukowych, po zarządzanie podmiotami i organizację ich działalności, nawiązywanie i rozszerzanie współpracy międzynarodowej oraz upowszechnianie wiedzy. Przyznano 18 nagród indywidualnych:
Nazwiska laureatów poznaliśmy podczas spotkania online, które odbyło się w Dniu Nauki Polskiej – 19 lutego (relacja dostępna jest na profilu ministerstwa na FB). Z tej okazji szef resortu skierował list do przedstawicieli świata nauki i szkolnictwa wyższego, w którym podziękował badaczom i naukowcom za inspirowanie i podejmowanie nowych inicjatyw. Minister Przemysław Czarnek podkreślił, że to dzięki ich pracy świat zmienia się na lepsze.
Z okazji obchodzonego dziś Dnia Nauki Polskiej przekazuję Państwu wyrazy najwyższego uznania. Dziękuję za dotychczasowe osiągnięcia badawcze, zaangażowanie w pracę dydaktyczną i organizacyjną, za pasję oraz za odwagę w podejmowaniu nowych inicjatyw – napisał szef MEiN.
Podkreślił też, że pandemia COVID-19 uwydatniła znaczenie nauki w naszym życiu i pokazała, jak bardzo jesteśmy od niej zależni. Wskazał jednoczenie, że to naukowcy i ich odkrycia pełnią obecnie kluczową rolę w walce z wirusem.
Dlatego też z dumą patrzę na kolejne sukcesy polskich badaczy, którzy w tak trudnym dla całego świata czasie konsekwentnie realizują swoją odpowiedzialną misję, spełniając pokładane w nich nadzieje. Serdecznie Państwu za to dziękuję – zaznaczył minister.
źródło: MEiN