Aktualności
Nagrody
17 Czerwca
Źródło: www.uw.edu.pl
Opublikowano: 2024-06-17

Matematyk z UW z Medalem im. Wacława Sierpińskiego

Prof. Jarosław Wiśniewski z Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego otrzymał Medal im. Wacława Sierpińskiego. To odznaczenie, którym honorowani są związani z Polską matematycy o wybitnych osiągnięciach naukowych.

Prof. Wacław Sierpiński był wieloletnim pracownikiem Uniwersytetu Warszawskiego, a także jednym z czołowych przedstawicieli warszawskiej szkoły matematycznej i twórców polskiej szkoły matematycznej. Medalem jego imienia honorowani są matematycy związani z Polską, którzy mają wybitne osiągnięcia naukowe. Odznaczenie przyznawane jest przez Uniwersytet Warszawski i Polskie Towarzystwo Matematyczne od 1974 roku. W tym roku laureatem został prof. Jarosław Wiśniewski z Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki UW.

Prof. Jarosław Wiśniewski ukończył studia matematyczne na UW i z tą uczelnią związał swoją karierę zawodową Jego zainteresowania badawcze dotyczą geometrii algebraicznej, m.in. m.in. teorii Mori i klasyfikacji rozmaitości Fano. W ciągu ostatnich lat uzyskał wiele ciekawych rezultatów dotyczących takich zagadnień, jak rozmaitości flag, ściągnięcia symplektyczne, osobliwości ilorazowe i klasyfikacja zespolonych rozmaitości kontaktowych.

Matematyk jest znanym w środowisku badaczem. Jego prace są publikowane w prestiżowych czasopismach, m.in „Journal of the European Mathematical Society”, „Journal of the Mathematical Society of Japan”, „Inventiones Mathematicae”, „Compositio Mathematica” czy „Mathematische Annalen”. Prof. Wiśniewski należy do Polskiego Towarzystwa Matematycznego. W 1990 roku otrzymał Nagrodę im. Kazimierza Kuratowskiego, która jest przyznawana za wybitne osiągnięcia naukowe matematykom, którzy nie ukończyli 30 roku życia.

źródło: UW

Dyskusja (0 komentarzy)