Aktualności
Nagrody
27 Czerwca
Prof. Jacek Szepietowski (w środku) z Medalem Hermana Musapha, źródło; archiwum
Opublikowano: 2023-06-27

Medal Hermana Musapha dla nowego szefa PTD

Prof. Jacek Szepietowski, kierownik Katedry i Kliniki Dermatologii, Wenerologii i Alergologii Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu, jest pierwszym polskim naukowcem uhonorowanym Medalem Hermana Musapha. 

Nagroda została ustanowiona w 1999 roku na cześć prof. Hermana Musapha (1915–1992), holenderskiego psychiatry, dermatologa i seksuologa. To najwyższe odznaczenie w światowej psychodermatologii, które co dwa lata przyznawane jest naukowcowi, mającemu wybitny wkład w rozwój tej dziedziny. Prof. Jacek Szepietowski otrzymał je podczas XX Kongresu Europejskiego Towarzystwa Dermatologicznego i Psychiatrycznego (European Society for Dermatology and Psychiatry – ESDaP), który odbywał się w Rotterdamie. Po raz pierwszy w historii to prestiżowe wyróżnienie otrzymał polski naukowiec.

Traktuję to jako wyraz uznania dla całego zespołu, z którym współpracuję od 30 lat w zakresie psychodermatologii, świądu i jakości życia pacjentów z tym schorzeniem – powiedział odbierając nagrodę.

Kilkanaście dni temu prof. Szepietowski został wybrany na prezesa Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego. Będzie sprawował tę funkcję nie po raz pierwszy – kierował organizacją już w latach 2008–2016. Obecnie szefuje Katedrze i Klinice Dermatologii, Wenerologii i Alergologii Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu. Jego zainteresowania naukowe to m.in. świąd skóry, trądzik odwrócony, psychodermatologia i immunologia kliniczna ze szczególnym uwzględnieniem przewlekłego stanu zapalnego skóry. Jest autorem ponad 700 publikacji. Przed rokiem został honorowym członkiem Association for Psychoneurocutaneous Medicine of North America (APMNA), czyli stowarzyszenia dermatologów, psychiatrów, psychologów i pracowników ochrony zdrowia z pokrewnych dziedzin.

MK, źródło: UMW

Dyskusja (0 komentarzy)