Aktualności
Nagrody
07 Lutego
Opublikowano: 2021-02-07

„Minima luridica…” zwycięzcą konkursu o Nagrodę im. Prof. T. Kotarbińskiego

„Minima luridica. Refleksje o pewnych (nie)oczywistościach prawniczych”, wydana przez Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego i Wydawnictwo Arch, została uznana najlepszą książką humanistyczną 2020 r. w konkursie Uniwersytetu Łódzkiego o Nagrodę im. Prof. Tadeusza Kotarbińskiego. Jej autor, Jerzy Zajadło, otrzymał 50 tys. zł na dalsze badania naukowe. 

W szóstej edycji konkursu nadesłano aż 68 dzieł, z których pięć kapituła zakwalifikowała do ścisłego finału. Miano najlepszej przyznano publikacji Jerzego Zajadły „Minima luridica. Refleksje o pewnych (nie)oczywistościach prawniczych”, zgłoszonej przez Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego.

W rozważaniach nad współczesnym znaczeniem rzymskich paremii Jerzy Zajadło odwołuje się do dorobku filozofii prawa, praktyki tworzenia i stosowania prawa a także zagadnień z zakresu relacji między etyką a prawem i nauką prawa. Ważna dla niego jest taka koncepcja etyczna nauki prawa, która powinna bronić się przed „polityczną instrumentalizacją”. W czasie łamania zasad praworządności i kryzysu kultury prawnej książka, która jest zarazem dziełem prawniczym, jak i humanistycznym pokazującym minima iuridica ma szczególne znacznie nie tylko dla prawników – oceniła kapituła konkursu złożona z naukowców z kilku wiodących polskich instytucji naukowych.
Oprócz książki Jerzego Zajadły do ścisłego finału zakwalifikowano:
  • Mariusza Mazura „Antykomunistycznego podziemia portret zbiorowy 1945–1956. Aspekty mentalnopsychologiczne”, wydaną przez Wydawnictwo BELLONA;
  • Piotra Rachwała „Ruch naturalny ludności rzymskokatolickiej w Lubelskiem w świetle rejestracji metrykalnej z lat 1582–1900”, wydaną przez Wydawnictwo KUL;
  • Dariusza Śnieżki „Kompleksja literatury. Studia staropolskie”, wydaną przez TAiWPN UNIVERSITAS;
  • Karoliny Wigury „Wynalazek nowoczesnego serca. Filozoficzne źródła współczesnego myślenia o emocjach”, wydaną przez Wydawnictwo Naukowe SCHOLAR.

Nagroda im. Prof. Tadeusza Kotarbińskiego za wybitną pracę naukową z zakresu nauk humanistycznych to wyróżnienie rangi ogólnopolskiej. Konkurs jest promocją badań, publikacji humanistycznych i samej humanistyki. Jest to jedyna tego rodzaju nagroda w Polsce. Z roku na rok do konkursu zgłaszanych jest coraz więcej książek. W sumie, w sześciu edycjach, nadesłano ich blisko trzysta sześćdziesiąt. Każdego roku Kapituła Konkursu wskazuje pięć najlepszych prac z takich obszarów, jak m.in. filozofia, historia, psychologia, literaturoznawstwo czy filozofia prawa. Wybrane dzieła niejednokrotnie wpisują się w aktualny dyskurs społeczny i naukowy.

Szóstą już nagrodę im. Prof. Kotarbińskiego wręczono podczas gali organizowanej dorocznie przez Uniwersytet Łódzki, która przez samych naukowców nazywana jest coraz częściej „świętem humanistyki”. Tym razem, z uwagi na obostrzenia związane z epidemią koronawirusa, ogłoszenie wyników konkursu odbyło się online.

źródło; UŁ

Dyskusja (0 komentarzy)