Aktualności
Nagrody
29 Marca
Rys. Sławomir Makal
Opublikowano: 2023-03-29

Nagroda dla naszego grafika!

Sławomir Makal, odpowiadający za graficzną stronę „Forum Akademickiego”, otrzymał jedną z nagród w V ogólnopolskim konkursie na rysunek prasowy im. Aleksandra Wołosa.

Konkurs, pod patronatem honorowym Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego, organizuje Warmińsko-Mazurski Oddział Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Jego celem jest zwrócenie uwagi na znaczenie rysunku prasowego, który może być komentarzem politycznym, społecznym bądź sportowym, tworzyć opowieść w postaci krótkiego komiksu czy być rysunkiem-ilustracją artykułu prasowego.

Do V edycji, która obejmowała prace opublikowane od 1 stycznia do 31 grudnia 2022 roku w prasie i mediach elektronicznych, zgłoszono rekordową liczbę 267 rysunków autorstwa 58 twórców z całej Polski. Wśród laureatów znalazł się Sławomir Makal, spod którego ręki wychodzą okładki i grafiki wewnątrz każdego numeru „Forum Akademickiego”. Otrzymał Nagrodę Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie za pracę, którą zilustrowaliśmy tekst „Jak profesor splagiatował doktoranta” (FA 9/2022). To nie pierwszy laur Sławka w tym konkursie. Przed dwoma laty Nagrodę Honorową zdobyła jego praca zatytułowana „Pandemic Time”, będąca jedną z pierwszych odpowiedzi środowiska grafików na problem rozpoczynającej się wówczas pandemii koronawirusa, a rok temu otrzymał Nagrodę Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego w Warszawie.

Sławomir Makal współpracuje z nami od pięciu lat. Jest absolwentem Wydziału Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Zajmuje się projektowaniem wnętrz, konserwacją dzieł sztuki, malarstwem i grafiką. Uczestniczy w wielu wystawach grafiki. Oprócz Polski jego prace prezentowane były także m.in. w Turcji, Indiach, Korei Południowej, Brazylii, Argentynie, Niemczech, Belgii, Luksemburgu, Danii, Chorwacji, Węgrzech, Słowacji, Czechach, Rosji i Ukrainie. Za swoje dzieła otrzymał wiele krajowych i zagranicznych nagród i wyróżnień, m.in. I nagrodę w konkursie Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury „Cztery Pory Karykatury. Rysunki Roku 2017” (2017), II nagrodę w International Cartoon Contest „Politics & Sex” w Izraelu (2015), III nagrodę w prestiżowym konkursie Międzynarodowego Stowarzyszenia Rysowników MIKS w Sisaku (2018), nagrodę specjalną XXII Otwartego Międzynarodowego Konkursu na Rysunek Satyryczny w Zielonej Górze (2020), wyróżnienie w ramach Międzynarodowego Konkursu Rysunku Satyrycznego „KARPIK” (2020).

MK

Jak profesor 
splagiatował doktoranta


Dyskusja (0 komentarzy)