Aktualności
Nagrody
05 Marca
Rys. Sławomir Makal
Opublikowano: 2021-03-05

Nagroda dla naszego grafika

Sławomir Makal, autor grafik i twórca okładek „Forum Akademickiego”, otrzymał Nagrodę Honorową w III ogólnopolskim konkursie na rysunek prasowy im. Aleksandra Wołosa.

Konkurs, pod patronatem honorowym Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego, organizowany jest przez Warmińsko-Mazurski Oddział Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Jego celem jest docenienie autorów najlepszych prac opublikowanych w minionym roku i zwrócenie uwagi na znaczenie rysunku prasowego, który może być komentarzem politycznym, społecznym bądź sportowym, tworzyć opowieść w postaci krótkiego komiksu czy być rysunkiem-ilustracją artykułu prasowego.

Do III edycji, która obejmowała prace opublikowane od 1 stycznia do 31 grudnia 2020 roku w prasie i mediach elektronicznych, zgłoszono 205 rysunków autorstwa 44 twórców z całej Polski. Wśród laureatów Nagród Honorowych znalazł się Sławomir Makal, spod którego ręki wychodzą nasze okładki i grafiki wewnątrz numeru. Jego pracę zatytułowaną „Pandemic Time” opublikowaliśmy w numerze 4/2020 „Forum Akademickiego”. Była jedną z pierwszych odpowiedzi środowiska grafików na problem rozpoczynającej się wówczas pandemii koronawirusa.

Sławomir Makal współpracuje z nami od trzech lat. Jest absolwentem Wydziału Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Zajmuje się projektowaniem wnętrz, konserwacją dzieł sztuki, malarstwem i grafiką. Jest uczestnikiem wielu wystaw grafiki. Oprócz Polski, jego prace prezentowane były także m.in. w Turcji, Indiach, Korei Południowej, Brazylii, Argentynie, Niemczech, Belgii, Luksemburgu, Danii, Chorwacji, na Węgrzech, w Słowacji, Czechach, Rosji i na Ukrainie. Za swoje dzieła otrzymał wiele krajowych i zagranicznych nagród i wyróżnień, m.in. I nagrodę w konkursie Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury „Cztery Pory Karykatury. Rysunki Roku 2017” (2017), II nagrodę w International Cartoon Contest „Politics & Sex” w Izraelu (2015), III nagrodę w prestiżowym konkursie Międzynarodowego Stowarzyszenia Rysowników MIKS w Sisaku (2018), nagrodę specjalną XXII Otwartego Międzynarodowego Konkursu na Rysunek Satyryczny w Zielonej Górze (2020), wyróżnienie w ramach Międzynarodowego Konkursu Rysunku Satyrycznego „KARPIK” (2020).

MK

Dyskusja (0 komentarzy)