Aktualności
Nagrody
22 Sierpnia
Drugi od prawej dr Sebastian Rutkowski, źródło: archiwum prywatne
Opublikowano: 2023-08-22

Nagroda dla naukowca z PO za wirtualną rehabilitację

Dr Sebastian Rutkowski z Politechniki Opolskiej otrzymał prestiżową nagrodę Międzynarodowego Towarzystwa Wirtualnej Rehabilitacji. Doceniono jego naukowy wkład w rozwijający się ostatnio w zawrotnym tempie obszar rehabilitacji pacjentów.

International Society for Virtual Rehabilitation z siedzibą w Montrealu przyznaje Early Career Investigator Award początkującym naukowcom, którzy wnieśli znaczący wkład w rehabilitację wspieraną wirtualną rzeczywistością. Doktora Sebastiana Rutkowskiego z Katedry Fizjoterapii Wydziału Wychowania Fizycznego Politechniki Opolskiej doceniono za wdrażanie wirtualnej rzeczywistości do rehabilitacji pulmonologicznej. Od siedmiu lat intensywnie zajmuje się wykorzystaniem VR w rehabilitacji zwłaszcza pacjentów z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc (POChP) oraz pacjentów po COVID-19.

Gdy rozpoczynałem pracę nad wykorzystaniem wirtualnej rzeczywistości, mój pomysł w świecie naukowym był traktowany z przymrużeniem oka. Panowało w zasadzie powszechne przekonanie, że wirtualna rzeczywistość to jedynie gry, a na pewno nie nauka. W dobie pandemii okazało się jednak, że to bardzo dobre rozwiązanie, mój pomysł zyskał uznanie – podkreśla.

Dr Sebastian Rutkowski jest autorem ponad 50 publikacji, w tym przeglądów systematycznych, metaanaliz i oryginalnych artykułów naukowych. Prace te były publikowane w cenionych czasopismach naukowych, m.in. Frontiers in Public Health czy European Respiratory Journal. Jego doświadczenie zawodowe obejmuje różne środowiska opieki zdrowotnej. Pracuje nie tylko jako fizjoterapeuta, zdobył także cenne, międzynarodowe doświadczenie na stanowiskach badawczych podczas stażu we Włoszech. Pełni również funkcję wiceprezesa Stowarzyszenia Pomocy i Rehabilitacji Onkologicznej w Polsce.

Ta nagroda jest dowodem uznania dla mojej pracy badawczej w obszarze wdrażania rzeczywistości wirtualnej w rehabilitacji. Stanowi inspirację dla dalszych badań nad innowacyjnymi rozwiązaniami w obszarze rehabilitacji, które mają potencjał poprawienia jakości życia wielu ludzi – podkreśla dr Rutkowski.

Nagroda Międzynarodowego Towarzystwa Wirtualnej Rehabilitacji to nie jedyne docenienie osiągnięć naukowych dr. Sebastiana Rutkowskiego. Wcześniej marszałek województwa opolskiego wyróżnił go tytułem Professor Opoliensis za działania na rzecz rozwoju potencjału naukowo-badawczego Opolszczyzny. Został także laureatem prestiżowego stypendium Ministra Edukacji i Nauki dla młodych naukowców. Jest również w gronie dziesięciu najczęściej cytowanych na świecie naukowców PO w 2022 roku.

Ukończył Wydział Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii na Politechnice Opolskiej. W 2018 r. obronił rozprawę doktorską na wrocławskiej AWF, obecnie jest w trakcie postępowania habilitacyjnego. Jego zainteresowania badawcze obejmują implementację wirtualnej rzeczywistości w procesie rehabilitacji oraz zastosowanie podejścia telemedycznego. Dr Rutkowski od 7 lat prowadzi własny gabinet i na co dzień pracuje z pacjentami. Pod koniec tego roku rozpocznie realizację projektu „Fizjoterapia bez granic – w drodze do innowacji”.

MK, źródło: PO, KIF

Dyskusja (0 komentarzy)