Aktualności
Nagrody
22 Marca
Fot. Jacek Szabela
Opublikowano: 2021-03-22

Nagroda Polskiego Towarzystwa Kobiet w Matematyce

Dr Żywilla Fechner z Instytutu Matematyki Politechniki Łódzkiej otrzymała Nagrodę Polskiego Towarzystwa Kobiet w Matematyce za rok 2020. Doceniono jej cykl publikacji dotyczący wieloletnich badań nad problemami wywodzącymi się z teorii hipergrup.

Laureatka pracuje na stanowisku adiunkta w Zakładzie Ubezpieczeń i Rynków Kapitałowych w Instytucie Matematyki PŁ. Wykłada na Wydziale Fizyki Technicznej, Informatyki i Matematyki Stosowanej PŁ. Prowadzi przedmioty związane ze statystyką i analizą danych na studiach I i II stopnia.

W swoich badaniach zajmuje się tematyką klas funkcji o wartościach zespolonych określonych na hiperstrukturach, zastosowaniami metod szeroko rozumianej analizy Fourierowskiej, w tym uciętej transformaty Fouriera, pojęć syntezy spektralnej oraz funkcji wykładniczych, sinusowych i cosinusowych i m-sinusowych określonych na hiperstrukturach.

Potencjalne zastosowania prowadzonych przez nas badań, to np. formalne uzasadnianie rozwiązań problemów pochodzących z fizyki, chemii czy teorii informacji – tłumaczy dr Fechner.

W 2009 roku na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach obroniła rozprawę doktorską „Trygonometryczne równania funkcyjne w algebrach” napisaną pod kierunkiem dr hab. Romana Badory. Później pracowała w Zakładzie Metod Matematycznych w Ekonomii i Finansach UŚ, w Zakładzie Równań Funkcyjnych UŚ, Instytucie Matematyki Finansowej Uniwersytetu w Ulm i jako analityk ryzyka w ParcIT (Kolonia).

W latach 2014– 2015 brała udział w projekcie „Statistics of Lévy driven processes” finansowanym przez Deutsche Forschungsgemeinschaft, natomiast w latach 2017–2018 kierowała projektem NCN Miniatura „Uogólnione funkcje tworzące momenty na hipergrupach”.

Polskie Towarzystwo Kobiet w Matematyce powstało, aby wspierać rozwój nauk matematycznych w Polsce i przyczyniać się do podnoszenia ogólnego poziomu wiedzy matematycznej. Celem organizacji jest wsparcie kobiet pracujących w dziedzinie nauk matematycznych oraz zachęcanie ich do aktywnej kariery w nauce. PTKM zamierza zapewnić reprezentację środowiska kobiet zajmujących się naukami matematycznymi w społeczeństwie oraz wobec wszystkich organów państwowych, prywatnych i samorządowych w kraju i za granicą.

MK, źródło: PŁ

Dyskusja (0 komentarzy)