Aktualności
Nagrody
05 Stycznia
Źródło: www.umg.edu.pl
Opublikowano: 2021-01-05

Nagroda Specjalna dla UMG

Uniwersytet Morski w Gdyni znalazł się w gronie laureatów tegorocznych nagród żeglarskich „Rejs Roku”. Uczelnia otrzymała Honorową Nagrodę Specjalną Stulecia 1920–2020 w uznaniu za wkład w historię polskich żagli. 

Nagrody przyznano po raz pięćdziesiąty. Z uwagi na pandemię, która odcisnęła swoje piętno również w żeglarstwie, większość zaplanowanych projektów nie doszła do skutku. Dlatego jury postanowiło odejść od tradycyjnego podziału nagród i po raz pierwszy nie przyznało głównej nagrody Srebrnego Sekstantu – Rejsu Roku 2020. Honorowa Nagroda Specjalna Stulecia 1920–2020 trafiła do Uniwersytetu Morskiego.

W ciągu 100 lat funkcjonowania uczelni odbyło się wiele spektakularnych wydarzeń żeglarskich. Od wielkich żagli „Lwowa”, „Daru Pomorza” i „Daru Młodzieży” – słynne pionierskie rejsy transatlantyckie (1923), trzykrotne wyprawy dookoła świata (1934/35, 1988/89, 2018/2019), pierwsze polskie przejście Hornu pod żaglami (1937), zwycięstwa w regatach Operacji Żagiel, po transatlantyckie wyczyny nawigatorów z Morskiej m.in. na jachcie „Dal”, ożaglowanej szalupie „Chatka Puchatków” czy cały dorobek uczelnianego Ośrodka Żeglarskiego utworzonego przez Zbigniewa „admirała” Szpetulskiego i wielu innych żeglarzy spod flagi uczelni – od Szkoły Morskiej w Tczewie po Uniwersytet Morski w Gdyni. Jubileuszowi 100-lecia UMG poświęciliśmy czerwcowy numer FA. W nim przybliżyliśmy m.in. żaglowce szkoleniowe UMG.

Nagroda „Rejs Roku” uznawana jest za najwyższe polskie wyróżnienie żeglarskie. Triumfator otrzymuje Srebrny Sekstant, czyli kątomierz lusterkowy, który niegdyś służył do nawigacji. Wręczenie nagród odbywa się zawsze w pierwszy piątek marca. To hołd dla załogi „Daru Pomorza”, która właśnie tego dnia, 1 marca 1937 roku, opłynęła przylądek Horn. Od 2009 roku patronem „Rejsu Roku” jest Prezydent Gdańska.

MK, źródło: UMG

Dyskusja (0 komentarzy)