Aktualności
Nagrody
16 Września
Opublikowano: 2024-09-16

Nagroda za doktorat o granicach

Dr Oleksandr Avramchuk, historyk, absolwent Akademii Kijowsko-Mohylańskiej i Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego, został laureatem Nagrody im. Jadwigi i Zbigniewa Kruszewskich za najlepszą pracę doktorską z obszaru nauk humanistycznych i społecznych, dotyczącą problematyki granic w XX wieku.

W konkursie mogli brać udział autorzy prac doktorskich z obszaru nauk humanistycznych i społecznych, dotyczących problematyki granic w XX wieku między: Polską a Niemcami, Polską a Czechami, Polską a Słowacją, Polską a Ukrainą, Polską a Białorusią, Polską a Litwą, Polską a Związkiem Sowieckim/Rosją. Kapituła uhonorowała dr. Oleksandra Avramchuka za pracę „Wizja Ukrainy w myśli historycznej polskiej emigracji powojennej w USA (1939–1989)”, napisaną pod opieką dr hab. Katarzyny Błachowskiej.

Laureat jest historykiem, absolwentem Akademii Kijowsko-Mohylańskiej i Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego. Od 2022 roku jako postdok związany z Katedrą Historii i Historiografii Europy Środkowo-Wschodniej i Wschodniej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. W obszarze jego zainteresowań znajdują się stosunki polsko-ukraińskie, historia myśli politycznej w Europie Środkowo-Wschodniej, dzieje emigracyjnych intelektualistów z regionu oraz dyplomacji publicznej USA wobec bloku socjalistycznego w okresie zimnej wojny.

Jest autorem dwóch książek: Rzeczpospolita uczonych. Powstanie studiów ukraińskich i polsko-ukraiński dialog historyków w Stanach Zjednoczonych, 1939–1991 (Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego, 2024); Budując Republikę Ducha. Historia Programu Fulbrighta w Polsce w latach 1945–2020 (Wydawnictwo Naukowe PWN, 2024). Prowadzi podcast historyczny „Bez wypowiedzenia wojny”.

W nagrodę otrzymał 25 tys. zł, dyplom oraz możliwość wydania pracy drukiem w serii Studium Europy Wschodniej. Ogłoszenie nazwiska laureata odbyło się podczas konferencji „Wspólnota historyczna czterech narodów: dziedzictwo idei i przyszłe perspektywy” na Uniwersytecie Warszawskim. Na uroczystości obecny był fundator Nagrody prof. Zbigniew Kruszewski.

AST
Dyskusja (0 komentarzy)