Aktualności
Nagrody
14 Grudnia
ot. Anna Wojnar
Opublikowano: 2022-12-14

Nagroda za „Galicyjski eksodus”

Tradycyjnie już 13 grudnia, w rocznicę urodzin Henryka Wereszyckiego, ogłoszono laureatów konkursu na najlepsze publikacje dotyczące dziejów Europy Środkowo-Wschodniej i jej relacji z Polską w okresie od średniowiecza do współczesności. W tegorocznej edycji nagrodę główną otrzymał dr Kamil Ruszała z Instytutu Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Nagroda im. Wacława Felczaka i Henryka Wereszyckiego została ustanowiona przez krakowski Oddział Polskiego Towarzystwa Historycznego i Wydział Historyczny Uniwersytetu Jagiellońskiego z inicjatywy prof. Andrzeja Chwalby. Wręczana jest od 2001 roku, naprzemiennie autorowi polskiemu lub zagranicznemu. W tym roku przypadła jej krajowa edycja. Nazwiska laureatów ogłaszane są 13 grudnia, w rocznicę urodzin Henryka Wereszyckiego.

W 22 edycji konkursu nominowano dziesięciu autorów książek dotyczących dziejów Europy Środkowo-Wschodniej i jej relacji z Polską od średniowiecza do współczesności. Nagrodę główną otrzymał dr Kamil Ruszała za „Galicyjski eksodus. Uchodźcy podczas I wojny światowej w monarchii Habsburgów”. Autor jest pracownikiem Instytutu Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jego zainteresowania badawcze koncentrują się na dziejach społecznych, gospodarczych i politycznych monarchii Austro-Węgierskiej ze szczególnym uwzględnieniem Galicji. Ponadto interesuje się I wojną światową, przede wszystkim uchodźstwem wojennym, przymusowymi migracjami oraz miejscami pamięci upamiętniającymi poległych w tym konflikcie. Napisał kilkudziesiąt artykułów naukowych oraz kilka monografii: „Wielka Wojna w małym mieście. Gorlice w latach 1914–1918 (Kraków 2015)”; „Na styku kultur i narodów. Galicyjskie miasta i miasteczka w józefińskim katastrze gruntowym” (tomy: XVII i XXXVII). Jego zwycięska książka ukazała się w 2020 roku nakładem wydawnictwa Universitas.

Nagrodę honorową, która podkreśla szczególne zasługi na polu naukowym i popularyzatorskim, wręczono prof. Michałowi Masłowskiemu, autorowi książki „Mity i symbole polityczne Europy środkowo-wschodniej”. Jest emerytowanym profesorem literatury polskiej na Uniwersytecie Paris IV-Sorbonne. Studia polonistyczne ukończył na Uniwersytecie Warszawskim, uzyskując tytuł magistra w 1967 r., a następnie stopień doktora w 1974 r. W 1982 r. obronił pracę doktorską na Uniwersytecie Paris IV-Sorbonne pt. „Gest, symbol i rytuały polskiego teatru romantycznego”. Był również wykładowcą na Université Stendhal w Grenoble oraz Université Nancy II (obecnie Université de Lorraine). Jest zagranicznym członkiem Polskiej Akademii Umiejętności. Jego zainteresowania badawcze skupiają się na epoce romantyzmu, dziejach polskiego teatru, a także na antropologii kulturalnej Europy Środkowej. Ponadto zajmuje się tłumaczeniem utworów polskich na język francuski, m.in. Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego, Czesława Miłosza czy Tadeusza Różewicza. Autor wielu artykułów i monografii. Książkę „Mity i symbole polityczne Europy środkowo-wschodniej” opublikowało w roku 2020 Wydawnictwo Uniwersytetu Warszawskiego. W imieniu laureata, który połączył się z uczestnikami uroczystości poprzez łącze internetowe, nagrodę odebrała dr hab. Helena Krasowska (Instytut Slawistyki PAN).

Nagrody, których fundatorami są Wydawnictwo Literackie oraz dziekan Wydziału Historycznego UJ, zwycięzcom konkursu wręczyli prof. Piotr Jedynak, prorektor UJ, red. Małgorzata Gadomska z Wydawnictwa Literackiego oraz dziekan prof. Stanisław Sroka.

Obaj patroni nagrody związani byli z Uniwersytetem Jagiellońskim i cieszyli się ogromnym autorytetem w środowisku akademickim. Henryk Wereszycki był wybitnym znawcą dziejów Polski porozbiorowej, historii dyplomacji europejskiej w XIX wieku i monarchii habsburskiej. Z kolei prof. Wacław Felczak zajmował się badaniami historii Węgier, Europy Środkowej i Słowiańszczyzny południowej w XIX i XX wieku. Ich prace naukowe wypełniały luki w polskich badaniach historycznych, zaś oni sami wyrażali bezkompromisową i godną najwyższego uznania postawę w trudnych latach komunizmu.

Mariusz Kopiejka, źródło: UJ

Dyskusja (0 komentarzy)