Aktualności
Nagrody
18 Stycznia
Źródło: Mennica Polska
Opublikowano: 2021-01-18

Nagroda za wyjątkową monetę

Moneta „Creation of the World”, której autorem jest dr Sebastian Mikołajczak z Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, zdobyła II nagrodę w kategorii „Unikalna koncepcja” w międzynarodowym konkursie Coin Constellation – 2020.

Nagrodzony numizmat to srebrna moneta kolekcjonerska o nominale 5 dolarów nowozelandzkich, wybita przez Mennicę Polską. Ma wyjątkowy kształt dwóch przecinających się krążków. Obracając ją wzdłuż jednej z osi, możemy podziwiać artystyczną interpretację poszczególnych dni biblijnego stworzenia świata.

W czternastej edycji konkursu Coin Constellation, który odbył się w ramach międzynarodowej konferencji COINS-2020 w Moskwie, uczestniczyło 26 banków centralnych  i mennic z 17 krajów. Do rywalizacji zgłoszono ponad 200 monet ocenianych w dziewięciu kategoriach przez członków międzynarodowego jury, w skład którego weszli m.in. eksperci muzeów, domów aukcyjnych, stowarzyszeń numizmatycznych oraz autorzy specjalistycznych publikacji dotyczących monet.

Dr Sebastian Mikołajczak jest pracownikiem naukowo-dydaktycznym Wydziału Sztuk Pięknych UMK. Zajmuje się rzeźbą, instalacją, medalierstwem i projektowaniem monet. Współpracuje z Mennicą Polską, projektuje monety kolekcjonerskie i obiegowe dla Narodowego Banku Polskiego oraz emitentów zagranicznych. Swoje prace prezentował na licznych wystawach indywidualnych, ogólnopolskich i zagranicznych. Zaprojektowana przez niego moneta upamiętniająca 100. rocznicę urodzin Jana Karskiego zdobyła tytuł najbardziej inspirującej monety świata w konkursie numizmatycznym Coin of the Year 2016. W 2017 roku srebrna moneta poświęcona twórczości Jonathana Swifta zwyciężyła w prestiżowym konkursie Irlandzkiego Banku Centralnego. W międzynarodowym konkursie Coin Constellation – 2018 srebrna moneta z serii „Wielcy polscy ekonomiści” o nominale 10 zł,  wyemitowana przez Narodowy Bank Polski, zdobyła główną nagrodę w kategorii „Moneta klasyczna”. Ponadto w roku 2018 artysta zdobył I nagrodę w międzynarodowym konkursie Centralnego Banku Estonii Eesti Pank za projekt srebrnej monety o nominale 15 euro poświęconej 150. rocznicy urodzin Jaana Tõnissona. W roku 2020 na artystycznym koncie autora pojawiła się główna nagroda za medal „500 years of medal art in Poland and Lithuania” na XXXVI Międzynarodowym Sympozjum Medalierskim, przyznana przez prof. Algirdasa Žebrauskasa (Muzeum ALKA, Telsze, Litwa).

Nobilitacją dla artysty było otrzymanie Medallist Honoris Causa za szczególne zasługi w dziedzinie sztuki medalierskiej przyznawane przez prof. Bogomila Nikolova z Narodowej Akademii Sztuk Pięknych w Sofii w Bułgarii. Nagrodę przyznano podczas kongresu „FIDEM Art Medal Congress and Medal Exhibition” w 2018 roku w Ottawie. Prace dr. Mikołajczaka z obszaru sztuki monetarnej i medalierskiej znajdują się w polskich i zagranicznych zbiorach muzealnych, m.in. w British Museum.

źródło: UMK

 

Dyskusja (0 komentarzy)