Aktualności
Nagrody
08 Grudnia
Prof. Mateusz Hołda odbiera nagrodę z rąk ministra Krzysztofa Szczuckiego, źródło: MEiN
Opublikowano: 2023-12-08

Nagrody dla młodych naukowców

Młodzi badacze otrzymali nagrody Ministra Edukacji i Nauki za wybitne osiągnięcia naukowe. Doceniono dwóch profesorów, trzy koła naukowe i dwa projekty.

Nagrody wręczył minister edukacji i nauki Krzysztof Szczucki. Laureaci na co dzień tworzą ambitne projekty i przyczyniają się do rozwoju polskiej nauki. Wśród nagrodzonych znaleźli się młodzi naukowcy, którzy prowadzą badania m.in. nad optymalizacją zastosowań mRNA w terapiach medycznych, angażują się w promocję nauki i nowych technologii oraz wdrażają wynalazki w praktyce przemysłowej. W gronie wyróżnionych są też pasjonaci robotyki, automatyki, elektroniki, fizyki i modelowania.

Nagrody otrzymali:

  • Dr hab. inż. Tomasz Klepka z Katedry Technologii i Przetwórstwa Tworzyw Polimerowych Politechniki Lubelskiej – prowadzi prace badawczo-rozwojowe w zakresie projektowania i wytwarzania nowych wyrobów z materiałów polimerowych,  a także złożonych procesów technologicznych. Realizuje prace teoretyczne i eksperymentalne nad nowymi materiałami i kompozycjami polimerowymi z materiałów pierwotnych i wtórnych, natryskiwanie emulsji na powierzchnię wyrobów z tworzyw sztucznych, testowanie kabli i rur optyczno-telekomunikacyjnych, produkcję nowych innowacyjnych wyrobów osiowo-symetrycznych oraz konstrukcję innowacyjnych urządzenia badawczo-pomiarowe dla wybranych wielkości fizycznych.
  • Prof. Mateusz Hołda z Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum – to pierwszy polski naukowiec, któremu przyznano tytuł profesora belwederskiego przed ukończeniem 30 roku życia. Został zwycięzcą jubileuszowej edycji konkursu Supertalenty w Medycynie 2023. Ideą plebiscytu jest docenianie liderów młodego pokolenia medyków, którzy dzięki swojej wiedzy, zaangażowaniu i pasji zmieniają na lepsze polską medycynę.
  • Studenckie Koło Naukowe Integra AGH

Zrzesza pasjonatów robotyki zainteresowanych automatyką, elektroniką, fizyką czy modelowaniem. Zespół ma na swoim koncie liczne nagrody  w krajowych i zagranicznych konkursach. Studenci stanęli na podium prestiżowych zawodów pojazdów autonomicznych F1TENTH Korea Championship. Studenci z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie byli jedyną drużyną z Europy, która uczestniczyła w rywalizacji.

  • Koło Naukowe Robotyków, Sekcja Analogów Łazików Marsjańskich z Politechniki Białostockiej

Sekcja skupia się na projektowaniu analogów łazików marsjańskich. Flagowym projektem zespołu jest Dzik – robot, który ma na swoim koncie wiele sukcesów na ogólnokrajowych i międzynarodowych zawodach robotycznych w kategorii Freestyle. Ekipa z Białegostoku zdobyła 3 miejsce w kategorii Freestyle w zawodach Robotics Championship Oradea 2023 w Rumunii. W zawodach robotycznych MRC Maker Robotnic Challenge 2023 International w Bangkoku Dzik oraz Dzik 2 zdobyły nagrody specjalne za wysoki poziom techniczny oraz zastosowane innowacje. Natomiast roboty Striz i Rx77 uzyskały 4 miejsce ex aequo w kategorii Linefollower, a także 4 miejsce ex aequo w konkurencji Linefollower Enhance.

  • PUT Rocketlab z Politechniki Poznańskiej

PUT Rocketlab to studencka grupa badawcza działająca na Politechnice Poznańskiej od grudnia 2017 roku. Zajmuje się rozwojem technologii kosmicznych. Najnowsza rakieta sondażowa Hexa 2 została zbudowana na potrzeby konkursu „Spaceport America Cup”. Osiąga wysokość lotu na poziomie 10 km, a jedna z jej wyjątkowych cech to własnoręcznie wykonane spadochrony. Zespół zdobył pierwsze miejsce w najbardziej wymagającej kategorii 30k SRAD Hybrid/Liquid, na konkursie Spaceport America Cup w Nowym Meksyku w USA.

  • Cyberbone to implant integrity

Implanty wytwarzane z tworzyw bioresorbowalnych, w tym innowacyjne implanty kościotwórcze do zastosowań ortopedycznych. Są dostosowane do indywidualnych potrzeb pacjenta wszędzie tam, gdzie istnieje potrzeba uzupełnienia ubytku kostnego. Zespół tworzą: dr hab. inż. Jacek Andrzejewski (Politechnika Poznańska), dr inż. Małgorzata Muzalewska (Politechnika Śląska), dr inż. Monika Dobrzyńska-Mizera (Politechnika Poznańska), dr inż. Monika Knitter (Politechnika Poznańska), dr hab. inż. Marek Wyleżoł (Politechnika Śląska), Marcin Wątrobiński (Syntplant sp. z o.o. Poznań).

  • SmartHEAL

To inteligentny opatrunek z precyzyjnym, skalowalnym i inteligentnym czujnikiem pH. Dzięki wykorzystaniu systemów komunikacji RFID umożliwia ocenę stanu rany i wykrywanie infekcji bez konieczności zdejmowania opatrunku, a co za tym idzie – bez naruszania gojących się tkanek. Wynalazek został wyróżniony nagrodą ufundowaną przez brytyjskiego miliardera i wynalazcę Jamesa Dysona. Zespół tworzą: Piotr Walter (Politechnika Warszawska), Dominik Baraniecki (Politechnika Warszawska), Tomasz Raczyński (Politechnika Warszawska), Filip Budny (Politechnika Warszawska).

źródło: MEiN

Dyskusja (0 komentarzy)