Aktualności
Nagrody
22 Lutego
Źródło: PAN
Opublikowano: 2021-02-22

Nagrody IAHR dla Bulwarów Wiślanych w Warszawie i Kanału Augustowskiego

Bulwary Wiślane w Warszawie i Kanał Augustowski zostały nagrodzone przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Inżynierii i Badań Wodno-Środowiskowych IAHR. To najważniejsze wyróżnienie hydrologiczne w Europie.

Nagrody dla innowacyjnego przedsięwzięcia hydrologicznego (bulwary) i dla dziedzictwa wodnego (kanał) ogłoszono 18 lutego podczas szóstego europejskiego kongresu IAHR zorganizowanego przez Polską Akademię Nauk i Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego.

Europejscy hydrolodzy uhonorowali warszawskie bulwary wiślane nagrodą „Industry Innovation Award” jako wyróżniający się przykład nowoczesnego nabrzeża łączącego odpowiedź na potrzeby mieszkańców z ochroną natury.

Bulwary Wiślane w Warszawie są wyjątkowym w skali europejskiej kompromisem godzącym potrzeby mieszkańców miasta z ochroną przyrody i naturalnej części wiślanego nabrzeża – mówił prof. Paweł Rowiński, wiceprezes PAN i wiceprzewodniczący IAHR.

Historia znajdujących się na lewym brzegu Wisły bulwarów sięga przełomu XIX i XX stulecia. Budowaną przez kilka dekad promenadę zniszczono podczas II wojny światowej. Obecny wygląd zawdzięczają przebudowie, którą rozpoczęto w 2013 roku. Pierwszy odcinek oddano do użytku dwa lata później. Ich początek znajduje się na terenie Żoliborza na wysokości Cytadeli, przebiega przez całe Śródmieście i sięga aż do rejonu Portu Czerniakowskiego. Dziś stanowią jedną z głównych atrakcji stolicy, przyciągającą spacerowiczów, imprezowiczów i turystów.

Kanał Augustowski zdobył natomiast „Regional Hydro-Environment Heritage Award” jako skarb inżynierii hydraulicznej. Jest częścią Szlaku Batorego. Powstawał w latach 1824–1839. Łączy drogą okrężną dopływy Wisły z Bałtykiem. Jego długość to 101 km, z czego 82 km w granicach Polski. W ramach Kanału Augustowskiego wybudowano 18 śluz.

Kanał Augustowski jest znakomitym przykładem wybitności technicznej naszego dziedzictwa inżynieryjnego – podsumował prof. Tomasz Okruszko, prorektor SGGW.

Przyznanie nagród było wydarzeniem towarzyszącym 6. Międzynarodowemu Kongresowi Wodnemu IAHR, w którym wzięło udział prawie 500 specjalistów z 53 krajów. Głównym zagadnieniem kongresu były: zmiany klimatu, ekstremalne zjawiska wodne, naturalne zagrożenia, hydraulika środowiskowa i inżynieria hydrauliczna.

źródło: PAN

Dyskusja (0 komentarzy)