Dr Jan B. Klakla z Centrum Edukacji Prawniczej i Teorii Społecznej Uniwersytetu Wrocławskiego i Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych otrzymał główną nagrodę w konkursie na najlepszą pracę doktorską z zakresu teorii i filozofii prawa organizowanym przez Stowarzyszenie Filozofii Prawa i Filozofii Społecznej – Sekcję Polską IVR.
Celem konkursu było wyłonienie najlepszej rozprawy doktorskiej z zakresu teorii prawa, filozofii prawa lub pokrewnych specjalizacji, w tym filozofii społecznej, socjologii prawa, etyki prawniczej, nauk o polityce, kognitywistyki prawnej itp. Pod uwagę brano prace obronione w latach 2022–2023.
Decyzją kapituły nagrodę główną otrzymał dr Jan Bazyli Klakla (Centrum Edukacji Prawniczej i Teorii Społecznej Uniwersytet Wrocławski, Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych) za rozprawę pt. „Akulturacja migrantów z państw słowiańskich w Polsce” (promotor: dr hab. Mateusz Stępień, Uniwersytet Jagielloński).
W uzasadnieniu podkreślono aktualną tematykę pracy, która stanowi tym samym głos w dyskusji nad kształtowaniem polityki migracyjnej państwa. W wymiarze teoretycznym autor dostrzega istotną rolę ujętego komunikacyjnie prawa w procesach akulturacji, trafnie akcentując ich kontekst instytucjonalny. Wartością pracy jest również podkreślenie wagi prawa i instytucji prawnych w procesie społecznej adaptacji i akulturacji.
Praca o charakterze socjologiczno-prawnym dała możliwość wykorzystania szeregu metod i technik badawczych. Badania empiryczne oparto na danych pochodzących z trzech wzajemnie uzupełniających się źródeł: wywiadów eksperckich ze specjalistami zajmującymi się integracją migrantów, wywiadów biograficzno-narracyjnych z migrantami oraz analizy aktów prawnych i dokumentów programowych polityk publicznych dotyczących cudzoziemców mieszkających w Polsce.
Konkluzje pracy mają istotne znaczenie dla budowy efektywnego modelu polityki migracyjnej oraz dla orzekania administracyjnego w tego typu sprawach – wskazała kapituła konkursu.
Wyróżnienia przyznano dr. Maciejowi Krukowi (Uniwersytet Warszawski) za rozprawę pt. „Językowe uzasadnienie dynamicznej wykładni prawa” (promotor: prof. Marcin Matczak) oraz dr. Maciejowi Próchnickiemu (Uniwersytet Jagielloński) za pracę pt. „Rozstrzygnięcia liczbowe. Studium z zakresu teorii i psychologii prawa” (promotor: prof. Bartosz Brożek).
Nagrodę wręczono podczas ogólnopolskiego Kongresu Teorii i Filozofii Prawa, który odbywał się pod koniec września na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.
Stowarzyszenie Filozofii Prawa i Filozofii Społecznej – Sekcja Polska IVR stanowi jedną z ponad trzydziestu sekcji krajowych Międzynarodowego Stowarzyszenia Filozofii Prawa i Filozofii Społecznej IVR (Internationale Vereinigung für Rechts und Sozialphilosophie) powstałego w 1909 roku w Berlinie. Sekcja Polska IVR powstała z inicjatywy prof. Jerzego Wróblewskiego, a została zarejestrowana w 1993 roku, obejmując swoją aktywnością wszystkie ośrodki akademickie w Polsce. Celem stowarzyszenia i przedmiotem jego działalności jest pielęgnowanie i wspomaganie rozwoju filozofii prawa i filozofii społecznej w kraju i za granicą.
MK