Zbigniew Strenk, student Uniwersytetu Zielonogórskiego, zdobył główną nagrodę w ogólnopolskim konkursie PLGBC GREEN BUILDING AWARDS 2022. Jego WOOD-HABITAT zwyciężył w kategorii „Najlepszy studencki projekt ekologiczny”.
Organizatorem tego cyklicznego konkursu jest Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC (Polish Green Building Council). Jury oceniało projekty i realizacje zgłoszone zarówno przez profesjonalistów, jak i studentów pod kątem walorów związanych z budownictwem zrównoważonym i gospodarką o obiegu zamkniętym. Zwracano uwagę również na zastosowane rozwiązania architektoniczne i estetyczne oraz aspekty społeczne i nowatorskie pomysły.
W kategorii „Najlepszy studencki projekt ekologiczny” zwyciężyła inżynierska praca dyplomowa Zbigniewa Strenka, studenta I roku studiów magisterskich na kierunku architektura na Uniwersytecie Zielonogórskim, pt. „WOOD-HABITAT – zespół zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej wykonany w technologii drewna klejonego krzyżowo”.
WOOD-HABITAT to przykład proekologicznego budownictwa łączącego aspekty architektoniczne, takie jak przemyślane układy funkcjonalne oraz liczne rozwiązania techniczne wkomponowane w atrakcyjny sposób w strukturę budynków, której konstrukcję zaplanowano wykonać w technologii drewna klejonego krzyżowo. Całość kompleksu skomponowano tak, aby uszanować przyrodę poprzez retencję wody oraz dużą ilość zieleni. Zadbano również o liczne atrakcje dla mieszkańców na świeżym powietrzu. WOOD-HABITAT to przykład, iż świadomość jak powinna wyglądać przyszłość budownictwa ekologicznego jest bardzo duża – czytamy w uzasadnieniu jury.
Praca obroniona na Wydziale Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska Uniwersytetu Zielonogórskiego była przygotowana pod kierunkiem dr inż. arch. Justyny Juchimiuk oraz inż. arch. Michała Golańskiego z Instytutu Architektury i Urbanistyki WBAIS UZ.
Wyróżnienie w tej kategorii przyznano Klarze Kondrackiej z Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu za projekt akceleratora dla młodych twórców w zrewitalizowanych obiektach poprzemysłowych Starej Cegielni w Poznaniu.
Rewitalizacja w dobie kryzysu ekologicznego zyskuje na znaczeniu. Samo ponowne wykorzystanie już zbudowanej tkanki zasługuje na uznanie. Ponadto kompleks zakłada uzupełnienie już istniejącej zabudowy o nowe części, które zaprojektowano również zgodnie z zasadami budownictwa ekologicznego, tj. wykorzystując konstrukcję z drewna klejonego, przesłony elewacyjne z wiklinowej kraty, deski z drewna opalanego czy też beton konopny – uzasadniło jury.
Dodajmy, że w kategorii „Najlepszy budynek ekologiczny bez certyfikatu (bądź precertyfikowany)” wyróżniono siedzibę Wydziału Lingwistyki Stosowanej Uniwersytetu Warszawskiego.
Na wyraźne podkreślenie zasługuje zastosowanie rozwiązań sprzyjających ochronie bioróżnorodności oraz wspierających walkę ze skutkami zmian klimatycznych odczuwanych w miastach. Zielony dach na całym obiekcie umożliwia nie tylko retencjonowanie wody deszczowej i zagospodarowanie wody szarej oraz minimalizowanie efektu wyspy ciepła, ale także zapewnia siedliska dla entomofauny (ogół gatunków owadów występujących na danym obszarze geograficznym lub w określonym środowisku, charakterystycznych dla niego). Obiekt doskonale wpasowany w istniejącą zieloną tkankę miasta w postaci fragmentów terenów zielonych, otwarty na sąsiadującą przestrzeń i zabudowę miejską. Dostosowany do osób niepełnosprawnych, z pewnością zapewni odpowiedni poziom zadowolenia swoim użytkownikom. Wisienką na torcie pozostaje wyjątkowy aspekt edukacyjny w postaci ogrodów tematycznych odzwierciedlających poszczególne kontynenty – oceniło jury.
Organizator ogólnopolskiego konkursu Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC (Polish Green Building Council) to organizacja pozarządowa, która od 2008 roku realizuje misję radykalnej poprawy projektowania, budowania i użytkowania budynków w Polsce tak, aby zrównoważone budownictwo stało się normą. Tegoroczna edycja konkursu obejmowała budynki projektowane i zrealizowane na terenie Polski w okresie od czerwca 2020 do czerwca 2022 roku, jak również zabudowy mieszkaniowe jedno-i wielorodzinne, wnętrza oraz modernizacje. Wyróżnienie najlepszych zielonych budynków i projektów w Polsce odbyło się podczas 12. PLGBC Green Building Summit.
MK, źródło: UZ, www.plgbc.org.pl