Aktualności
Nagrody
01 Sierpnia
Materiały prasowe
Opublikowano: 2022-08-01

Naukowcy Politechniki Śląskiej nagrodzeni za nowatorską turbinę wiatrową

Naukowcy Politechniki Śląskiej zdobyli trzecie miejsce w finale Programu Grantowego ING. Zespół pod nazwą Silesian Wind Generator został nagrodzony za projekt przydomowej turbiny wiatrowej z pionową osią obrotu.

Program Grantowy ING był adresowany do start-upów oraz do naukowców zajmujących się tematyką nowoczesnych i ekologicznych źródeł energii. To pierwsza edycja ogólnopolskiego konkursu, w której udział wzięło niemal 200 zespołów z całej Polski.

Tematem przewodnim była promocja innowacyjnych rozwiązań technologicznych, które odpowiadają za 7. cel zrównoważonego rozwoju ONZ, czyli mogących zapewnić wszystkim dostęp do źródeł stabilnej, zrównoważonej i nowoczesnej energii po przystępnej cenie. Do konkursu można było zgłaszać rozwiązania pozwalające na zmniejszenie zużycia energii lub na dostarczenie energii z czystych dla środowiska źródeł. Do finału zakwalifikowano te rozwiązania, które zdaniem kapituły konkursu, najlepiej odpowiadały na te wyzwania.

Zespół naukowców z Politechniki Śląskiej zgłosił projekt innowacyjnej turbiny wiatrowej z pionową osią obrotu. Jest to niewielka turbina małej mocy, przeznaczona dla gospodarstw domowych. Za ten projekt naukowcy zdobyli III miejsce i nagrodę finansową w wysokości 150 tys. zł.

Urządzenie zostało opracowane tak, aby w optymalny sposób przetworzyć energię wiatru na energię elektryczną. Konstrukcja mechaniczna turbiny, dzięki zastosowaniu zaawansowanych komputerowych metod obliczeniowych, zapewnia wysoką sprawność procesu przetwarzanie energii kinetycznej wiatru na pracę mechaniczną. Przetwarzanie energii mechanicznej na elektryczną realizowane jest przez wysokosprawny wolnoobrotowy generator. Z kolei energia elektryczna z generatora jest dostarczana do odbiorników dzięki zoptymalizowanemu przekształtnikowi energoelektronicznemu. Nadwyżka wyprodukowanej energii elektrycznej jest gromadzona w zintegrowanym zasobniku energii. Nad pracą całego urządzenia i optymalnym zarządzaniem wyprodukowaną energią czuwa system sterowaniawyjaśniają naukowcy.

Kapituła doceniła przede wszystkim komplementarność rozwiązania zaproponowanego przez zespół z Politechniki Śląskiej, szczególnie w kontekście popularnych w Polsce instalacji prosumenckich.

Doceniono synergię opracowanej turbiny wiatrowej z instalacjami fotowoltaicznymi co zapewni stałą i równomierną produkcję energii elektrycznej – dodają członkowie zespołu Silesian Wind Generator.

Twórcy turbiny podkreślają, że w obecnej wersji opracowane rozwiązanie jest przeznaczone głównie dla odbiorców indywidualnych, w szczególności gospodarstw domowych.

Potencjalny docelowy rynek jest bardzo duży, bo w samej Polsce jest około 6 milionów budynków jednorodzinnych. Warto podkreślić, że konstrukcja turbiny wraz z magazynem energii, systemami sterującymi oraz zabezpieczeniami może pracować całkowicie niezależnie od sieci elektroenergetycznej. To daje spore szanse na zastosowanie jej na szeroką skalę. Dodatkowo turbiny te mogą być też łączone w mikrofarmy wiatrowe – podkreślają.

Nagrodzona turbina wiatrowa powstała w wyniku współpracy interdyscyplinarnego zespołu naukowców reprezentujących trzy wydziały Politechniki Śląskiej: Inżynierii Środowiska i Energetyki, Elektryczny oraz Mechaniczny Technologiczny. W najbliższym czasie twórcy wynalazku planują opracować aplikację, która w sposób zdalny i w czasie rzeczywistym zapewni monitoring pracy całej turbiny, zbieranie danych pomiarowych (w tym również o warunkach środowiskowych) oraz pełną diagnostykę.

W dalszej kolejności niezbędne będzie przeprowadzenie długoterminowych testów terenowych w różnych warunkach pracy. Wyniki tych testów posłużą do dopracowania elementów konstrukcyjnych oraz umożliwią optymalizację algorytmów sterowania. Natomiast w perspektywie długoplanowej będziemy dążyć do opracowania aplikacji sieciowej, która da możliwość indywidualnego podejścia do projektowania turbiny, uwzględniającego konkretną lokalizację i nakierowanej na wymagania odbiorcy. Będzie to otwarcie szerokich możliwości uczestnictwa prosumentów w nowoczesnej spersonalizowanej energetyce – podsumowują uczeni.

Jolanta Skwaradowska, źródło: PŚl

Dyskusja (2 komentarze)
  • ~Dariusz Grol 12.04.2023 19:58

    C,y i kiedy można spodziewać się wprowadzenia na rynek tego opracowania.
    Jestem bardzo zainteresowany tym projektem.

  • ~ZJ 01.08.2022 23:48

    Takie turbiny, razem z ogniwami fotowoltaicznymi, równie dobrze mogą zostać postawione na dachach wielu budynków miejskich.