Aktualności
Nagrody
30 Listopada
Fot. Piotr Wojnarowski
Opublikowano: 2023-11-30

Naukowcy z UJ i URK z Nagrodami Miasta Krakowa

Troje naukowców z Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja zostało laureatami tegorocznych Nagród Miasta Krakowa. Wyróżnienia, których tradycja sięga XVI wieku, są wyrazem uznania dla dokonań krakowian, którzy pracują na rzecz rozwoju i wzmacniania twórczego oraz naukowego potencjału miasta.

Pierwsza Nagroda Miasta Krakowa została przyznana w roku 1535 Mikołajowi Jaskierowi za kodyfikację prawa miejskiego. Początkowo wyróżnienia były wręczane sporadycznie i dopiero od 1930 roku laureatów wybierano systematycznie. Na przestrzeni lat zmianom ulegała regularność przyznawania nagród, zmieniały się również kategorie. Obecnie wręczane są w czterech dziedzinach: kultura i sztuka, nauka i technika, sport i prace dyplomowe.

W kategorii „Nauka i technika” nagrodzono: prof. Czesława Brzozę z Wydziału Historycznego Uniwersytetu Jagiellońskiego, prof. Jana Potempę z Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz dr. hab. inż. Katarzynę Wolny-Koładkę z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie.

Prof. Czesław Brzoza specjalizuje się w najnowszej historii Polski. Od 1996 roku do przejścia na emeryturę w 2018 roku był kierownikiem Zakładu Historii Polski Najnowszej Instytutu Historii UJ. Jego zainteresowania badawcze koncentrują się wokół Krakowa i regionu od ponad 40 lat, począwszy od badań, które stały się podstawą dysertacji doktorskiej, ukazującej zmiany agrarne w województwie krakowskim po II wojnie światowej. Kolejne dotyczyły historii politycznej, historii prasy krakowskiej, biografistyki postaci istotnych dla życia miasta, kultury, sportu, zjawisk społecznych czy życia krakowskiej społeczności żydowskiej.

Prof. Jan Potempa prowadzi badania nad bakteriami wywołującymi choroby przyzębia. Od 2005 roku kieruje Zakładem Mikrobiologii UJ. Od 2009 roku jest również profesorem w Departamencie Zdrowia i Rehabilitacji Jamy Ustnej Szkoły Stomatologii Uniwersytetu w Louisville w USA. Autor 278 publikacji i 11 patentów. Jego główne zainteresowania naukowe koncentrują się na badaniach bakterii jamy ustnej odpowiedzialnych za rozwój zapalenia przyzębia (paradontoza), ich czynników wirulencji, wzajemnych oddziaływań. Badania te mają szerokie zastosowanie, ponieważ paradontoza jest powiązana klinicznie z reumatoidalnym zapaleniem stawów, chorobą Alzheimera i zachłystowym zapaleniem płuc.

Dr hab. inż. Katarzyna Wolny-Koładka pracuje w Katedrze Mikrobiologii i Biomonitoringu Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Zajmuje się szeroko rozumianą mikrobiologią środowiskową. Została wyróżniona za swoje kilkuletnie badania, których celem jest ocena czystości mikrobiologicznej wód Zalewu w Nowej Hucie oraz ocena oddziaływania na ludzi i środowisko tężni solankowej, która została tam niedawno uruchomiona. Prowadzone przez nią analizy dostarczają nowych informacji z zakresu mikrobiologii wód i powietrza, ale także są bardzo istotne w kontekście monitorowania potencjalnych zagrożeń mikrobiologicznych mających wpływ na zdrowie mieszkańców Krakowa, którzy bardzo licznie korzystają z leczniczego działania tężni.

MK, źródło: UJ, URK

Dyskusja (0 komentarzy)