Aktualności
Nagrody
20 Października
Źródło: Ambasada Indii
Opublikowano: 2023-10-20

Pierwsza polska laureatka nagrody dla wybitnych indologów

Prof. Joanna Jurewicz z Wydziału Orientalistycznego Uniwersytetu Warszawskiego otrzymała nagrodę dla wybitnych indologów przyznawaną przez Indian Council for Cultural Relations. Wyróżnienie honoruje badaczy, którzy wnieśli wyjątkowy wkład w rozwój wiedzy o Indiach.

Uroczystość wręczenia nagrody odbyła się w Ambasadzie Indii, a wyróżnienie przyznał dr Vinay Sahasrabuddhe, przewodniczący Indian Council for Cultural Relations.

Prof. Joanna Jurewicz zajmuje się historią najstarszej filozoficznej myśli indyjskiej. W badaniach kulturowych wykorzystuje zagadnienia lingwistyki kognitywnej, szczególnie w dyskursie politycznym, religijnym, filozoficznym oraz twórczości artystycznej i reklamowej. Jest również autorką licznych przekładów sanskryckich tekstów, które nie były dotąd przetłumaczone na język polski, takich jak wybrane hymny RygwedyAtharwawedy czy fragmenty eposów.

Otrzymanie nagrody jest dla mnie wielkim wyróżnieniem, zwłaszcza, że zostałam doceniona przez instytucję indyjską. Całe moje życie poświęciłam kulturze oraz filozofii Indii i cieszę się ogromnie, że moje wysiłki spotkały się z uznaniem w tym kraju – mówi prof. Jurewicz.

Nagroda dla wybitnych indologów ICCR jest przyznawana od 2015 roku. Badaczka z Uniwersytetu Warszawskiego jest pierwszą laureatką pochodzącą z Polski.

źródło: UW

Dyskusja (0 komentarzy)