Aktualności
Nagrody
28 Kwietnia
Źródło: www.pw.edu.pl
Opublikowano: 2023-04-28

Pierwszy polski laureat Medalu Theodore’a von Kármána

Prof. dr hab. inż. Krzysztof Kulpa z Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej otrzymał Medal Theodore’a von Kármána. Naukowiec został doceniony przez NATO Science and Technology Board za wkład w dziedzinę technologii radarowej. Jest pierwszym polskim laureatem nagrody od momentu jej ustanowienia w 1972 roku.

Prof. Krzysztof Kulpa na co dzień kieruje Pracownią Technik Radiolokacyjnych, jest też zastępcą dyrektora Uczelnianego Centrum Badawczego Obronności i Bezpieczeństwa PW. Specjalizuje się w obszarze przetwarzania sygnałów za pomocą technik cyfrowych, w szczególności sygnałów radarowych.

Opublikował ponad 500 artykułów na temat technologii radarowej, w tym ponad 100 dotyczących radarów pasywnych. Intensywnie współpracował z ekspertami wojskowymi w celu zintegrowania radarów pasywnych z sieciami dowodzenia i kontroli oraz zastosowania ich na współczesnym polu walki. Od 1999 roku pracował w NATO Science and Technology Organization (STO), gdzie kierował kilkoma grupami badawczymi i seriami wykładów, głównie w Panelu Sensors and Electronics Technology (SET). Czterokrotnie zdobył nagrodę SET Panel Excellence Award.

Prof. Kulpa jest laureatem wielu nagród rektora Politechniki Warszawskiej za osiągnięcia dydaktyczne, naukowe i organizacyjne. Otrzymał Medal Komisji Narodowej, Złoty Krzyż Zasługi i Złoty Medal „Za zasługi dla obronności kraju”.

Medal von Kármána przyznawany jest za całokształt zaangażowania w międzynarodową współpracę naukowo-techniczną w NATO oraz za wkład w działania NATO Science and Technology Organization. To najważniejsza tego typu nagroda w dziedzinie obronności w krajach NATO. Ustanowiono ją w 1972 roku i od tego czasu medalem uhonorowano 53 osoby. Prof. Krzysztof Kulpa jest pierwszym laureatem z Polski.

źródło: PW

Dyskusja (0 komentarzy)