Aktualności
Nagrody
10 Września
Opublikowano: 2021-09-10

Politechnika Wrocławska przyzna nagrodę im. Stanisława Lema

Europejska Nagroda Naukowa im. Stanisława Lema to nowe wyróżnienie, którym honorowani będą młodzi naukowcy prowadzący badania ukierunkowane na przyszłość naszej cywilizacji. Nazwisko pierwszego laureata poznamy 15 listopada, w dniu święta Politechniki Wrocławskiej.

Europejska Nagroda Naukowa im. Stanisława Lema została ustanowiona dla upamiętnienia przypadającej w tym roku setnej rocznicy urodzin wybitnego polskiego powieściopisarza fantastyki naukowej, który w 1981 r. otrzymał doktorat honoris causa Politechniki Wrocławskiej. Ludzie, nauka, technika, postęp i przyszłość – to, co skupiało uwagę Lema, to również podstawowe elementy określające misję i aspiracje uczelni. Politechnika jest organizatorem konkursu.

Nawet jeśli ktoś nigdy nie czytał jego książek, to Stanisław Lem jest postacią na tyle sławną, że w potocznym rozumieniu powszechnie kojarzony jest jako wizjoner, futurysta łączący świat techniki z przyszłością cywilizacji. Przesłanie wynikające z jego twórczości powinny mieć też na uwadze np. osoby kierujące politechniką, ponieważ uczelnia techniczna ma być odpowiedzialna nie tylko za tworzenie nowych technologii, lecz także troszczyć się o to, jaki będzie to miało wpływ na człowieka i naszą cywilizację – zauważa prof. Arkadiusz Wójs, rektor PWr.

Nagroda skierowana jest do młodych naukowców (do 40. roku życia) studiujących lub prowadzących swoje badania w Unii Europejskiej oraz krajach stowarzyszonych, biorących udział w programie Horyzont Europa. Będzie przyznawana corocznie za niedawne odkrycie lub znaczące osiągnięcie w szeroko rozumianych dziedzinach nauki i inżynierii, z silnymi elementami technologii, interdyscyplinarności, kreatywności i wizji. Jednym słowem, za badania, które mają potencjał, aby pozytywnie wpłynąć na przyszłość naszej cywilizacji.

Politechnika Wrocławska ma bardzo silne aspiracje europejskie. Jesteśmy na tyle poważną uczelnią, żeby nasi naukowcy nie tylko czerpali korzyści z faktu, że Polska jest w Europie, ale też żeby trochę tej Europie dać od siebie. Dlatego ta nagroda jest skierowana do młodego europejskiego naukowca, który ma przed sobą przyszłość, a nie powinna być traktowana jako podsumowanie kariery – wyjaśnia rektor.

Laureata wybierze kapituła, w skład której wchodzą:

  • Reimund Neugebauer (przewodniczący Towarzystwa Fraunhofera),
  • Marja Makarow (przewodnicząca AcademiaEuropaea, Uniwersytet Helsiński),
  • Gérard Albert Mourou (Écolepolytechnique, Palaiseau-Paris),
  • dr Robert-Jan Smits (przewodniczący Uniwersytetu Technicznego w Eindhoven),
  • Maciej Lewenstein (ICFO – Instytut Nauk Fotonicznych, Barcelona),
  • Krzysztof Matyjaszewski (Uniwersytet CarnegieMellon w Pittsburgu),
  • Jan Biliszczuk (Politechnika Wrocławska),
  • Edward Chlebus (Politechnika Wrocławska),
  • Aleksander Weron (Politechnika Wrocławska),
  • Tomasz Lem (członek honorowy, syn Stanisława Lema, polski tłumacz literatury anglojęzycznej).

Trwa nabór zgłoszeń

W tym roku nominacje zawierające opis odkrycia lub osiągnięcia, listę publikacji wraz z listami polecającymi należy składać do 15 października. Zwycięzcę poznamy 15 listopada podczas święta Politechniki Wrocławskiej.

Laureat otrzyma m.in. nagrodę pieniężną w wysokości 100 tys. zł. Zostanie również zaproszony do odwiedzenia Politechniki Wrocławskiej, spotkania z członkami Academii Iuvenum i organizacjami studenckimi oraz wygłoszenia serii wykładów na uczelni.

Więcej informacji na stronie internetowej lemprize.pwr.edu.pl.

MK

LemPrizeFB1600x1200 PL

 

 

 

 

Dyskusja (0 komentarzy)