Aktualności
Nagrody
07 Marca
Opublikowano: 2024-03-07

Polscy naukowcy z nagrodą EUSPA

Zespół naukowców z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie i Politechniki Warszawskiej – jako jedyny z Polski – zdobył nagrodę w konkursie CASSINI Challenges. Doceniono ich za innowacyjny pomysł wykorzystujący europejskie technologie kosmiczne i nowoczesne moduły komunikacyjne w celu wspierania dostępności, ciągłości i niezawodności nawigacji satelitarnej.

Agencja Unii Europejskiej ds. Programu Kosmicznego (EU Agency for the Space Programme, EUSPA) działa na rzecz realizacji celu Unii Europejskiej, którym jest maksymalizacja zwrotu z inwestycji unijnych w przestrzeń kosmiczną. EUSPA wspiera m.in. rozwiązania związane z nawigacją satelitarną, teledetekcją. Organizuje także konkurs Cassini, w którym nagradzane są zarówno pomysły, jak i prototypy oraz gotowe produkty.

Zespół naukowców z Instytutu Geodezji i Budownictwa Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego (Mateusz Czyrzniak, dr hab. inż. Jacek Rapiński, dr inż. Dariusz Tomaszewski) i Zakładu Inżynierii Transportu Lotniczego i Teleinformatyki na Wydziale Transportu Politechniki Warszawskiej (dr inż. Karolina Krzykowska-Piotrowska), jako jedyny z Polski, znalazł się w gronie 15 nagrodzonych w części Ideas. Ich pomysł „GBAT – Ground Based Augmentation Transceiver” dotyczy emerging technologies, czyli nowych technologii. Chodzi o wykorzystanie europejskich technologii kosmicznych i nowoczesnych modułów komunikacyjnych w celu wspierania dostępności, ciągłości i niezawodności nawigacji satelitarnej.

Od firm wykorzystujących w swojej codziennej pracy nawigację satelitarną trafiały do nas zapytania o rozwiązania nawigacyjne dla miejsc, gdzie jest ona słabo dostępna, np. gdy w dużych miastach są miejskie kaniony, czyli dwie wysokie ściany i wąska ulica. Kurierzy mają wtedy problem, bo nawigacja satelitarna nie zapewnia wystarczającej niezawodności i dokładności. W związku z tym tracą oni czas na znalezienie docelowego miejsca. Przedstawiciele firm deklarują, że są w stanie zainwestować w rozwój technologii, która będzie wspierała nawigację w trudnych warunkach – przyznaje dr hab. inż. Jacek Rapiński.

Naukowcy z UWM pomyśleli, żeby wspomóc nawigację satelitarną systemem naziemnym i wzmocnić wyznaczenie pozycji. Nie chodzi jednak o naziemny nadajnik sygnału GNSS – chcą do tego wykorzystać nowoczesne moduły komunikacyjne, które potrafią nie tylko przesyłać dane, ale także wykorzystać inne zjawiska fizyczne w celu wyznaczenia swojego położenia względem innych urządzeń.

Naszym celem jest opracowanie rozwiązania wspomagającego wyznaczanie pozycji użytkownika systemu nawigacyjnego, tak żeby np. kurier mógł łatwiej znaleźć miejsce dostarczenia przesyłki, a kierowca karetki nie szukał, do której klatki w bloku został wezwany. Dzięki zaproponowanemu przez nas rozwiązaniu działanie nawigacyjne powinno być dokładniejsze i bardziej dostępne – precyzuje Rapiński.

I dodaje, że rozwiązanie ma także inne zastosowania. Urządzenie będzie mogło być zainstalowane np. w dużych magazynach z kilkudziesięcioma wejściami. Użytkownicy dostaną wtedy dokładne dane o swoim położeniu, a co za tym idzie będą wiedzieli, pod które konkretnie drzwi ma przyjechać kurier.

W opisie projektu GBAT zaznaczono, że zostanie opracowany naziemny moduł komunikacyjny, który poprawi dostępność pozycjonowania w obszarach o słabej widoczności satelitów GNSS, przynosząc tym samym korzyści użytkownikom, którzy wymagają wysokiej dostępności, ciągłości i integralności nawigacji. W ramach projektu zostaną zintegrowane istniejące zaawansowane moduły komunikacyjne w rozwiązanie zintegrowane lub hybrydowe, które rozszerzy nawigację smartfonem.

Zespół naukowców za pomysł GBAT otrzymał nagrodę finansową 10 tys. euro.

źródło: UWM

Dyskusja (0 komentarzy)