Aktualności
Nagrody
20 Października
Źródło: SGGW
Opublikowano: 2022-10-20

Polska ekspertka od żubrów nominowana do Indianapolis Prize

Prof. dr hab. Wanda Olech-Piasecka ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego została nominowana do prestiżowej nagrody Indianapolis Prize 2023, przyznawanej za wybitne osiągnięcia w dziedzinie ochrony zwierząt.

Nagroda została ustanowiona w 2006 roku przez Indianapolis Zoo w celu uhonorowania osób, które osiągnęły znaczące sukcesy w ochronie gatunków zwierząt. Wręczana jest w cyklu dwuletnim. Wśród jej dotychczasowych laureatów są m.in. brytyjski zoolog Iain Douglas-Hamilton, w którego domenie badawczej znajdują się słonie, amerykańska prymatolog Patricia Wright zajmująca się lemurami z Madagaskaru czy – ostatnio – Kanadyjka Amanda Vincent, ekspertka od koników morskich. 

Wśród tegorocznych kandydatów jest także Polka prof. Wanda Olech-Piasecka z Katedry Genetyki i Ochrony Zwierząt Instytutu Nauk o Zwierzętach SGGW. Zajmuje się ochroną żubra. Zainicjowała i prowadziła Centrum Ochrony Żubrów – międzynarodową sieć hodowców żubrów w całej Europie. Pełni funkcję prezesa Towarzystwa Miłośników Żubrów.

Jej badania naukowe dotyczą małych populacji głównie w warunkach ex situ  – utrzymania zmienności genetycznej, dryfu genetycznego i doboru do kojarzeń. Najważniejszym nurtem aktywności naukowej jest wdrożenie nowoczesnych metod monitoringu i hodowli w ochronie gatunkowej żubra Bison bonasus w Polsce i Europie. Badania obejmują wielokierunkową analizę wielopokoleniowych rodowodów, ocenę zmienności genetycznej na poziomie molekularnym, monitoring ekologiczny oraz diagnozę interakcji żubra z innymi gatunkami i ze środowiskiem.

W latach 2012–2019 była dziekanem Wydziału Nauk o Zwierzętach. Piastowała również stanowisko dyrektora Instytutu Nauk o Zwierzętach. W 2020 r. wystartowała (bez powodzenia) w wyborach na rektora Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Jest członkiem Komitetu Zootechnicznego i Akwakultury PAN.

Spośród ponad pół setki nominowanych do finału zostanie wybrana szóstka najwybitniejszych ekologów zajmujących się ochroną i zachowaniem gatunków zwierząt. To z tej grupy wyłoniony zostanie zwycięzca, który otrzyma nagrodę w wysokości 250 tys. dolarów. Każdy z pozostałych finalistów dostanie 10 tys. dolarów. Nazwiska laureatów poznamy podczas Gali Indianapolis Prize, która odbędzie się 30 września 2023 roku.

MK, źródło: SGGW

Dyskusja (0 komentarzy)