Aktualności
Nagrody
30 Czerwca
Źródło: www.poznan.pl
Opublikowano: 2022-06-30

Poznańska nagroda naukowa dla historyka z UAM

Prof. Przemysław Matusik z Wydziału Historii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza otrzymał Nagrodę Naukową Miasta Poznania. Wręczono ją 29 czerwca, w święto patronów Poznania – apostołów Piotra i Pawła.

Uroczysta sesja rady miasta odbyła się w Sali Ziemi na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Podczas niej wręczono Nagrody Miasta Poznania: artystyczną, naukową i sportową. W dziedzinie nauki przyznawana jest za wybitne osiągnięcie, które znalazło swój wyraz w publikacji, konstrukcji lub wdrożeniu wyników badań w okresie ostatnich dwóch lat.

Tegorocznym laureatem został prof. Przemysław Matusik, historyk, prodziekan Wydziału Historii UAM ds. naukowych, wiceprezes Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk. Zajmuje się dziejami XIX w., zwłaszcza zaboru pruskiego, przemianami religijnymi, procesami modernizacyjnymi i historią miejską. Wśród jego publikacji znajdują się m.in.: monografia „«Nadeszła epoka przejścia…». Nowoczesność w piśmiennictwie katolickim Poznańskiego 1836-1871”, przygotowana do druku klasyczna praca Moritza Jaffego „Poznań pod panowaniem pruskim”, a także czterotomowa „Historia Poznania”, za którą w głównej mierze został doceniony Nagrodą Naukową Miasta Poznania.

To dzieło napisane przystępnym językiem, który sprawia, że „Historię Poznania” czyta się niemal jak beletrystykę – przybliżał dzieło laureata prof. Witold Jurek.

W uzasadnieniu wniosku o przyznanie nagrody napisano: „«Historia Poznania» prof. Matusika jest nie tylko zjawiskiem naukowym, ale i społecznym. Jest to dzieło imponujące rozmachem, niezwykle istotne dla miasta i regionu. Stanowi też pewien drogowskaz, jak należy pisać książki historyczne…”.

Nie wiem, czy zdajecie sobie państwo sprawę z tego, że te cztery tomy, to dwa miliony znaków – z uśmiechem przyznawał prof. Matusik, który od 2007 r. jest członkiem kolegium redakcyjnego „Kroniki Miasta Poznania”, a od 2015 r. – jej redaktorem naczelnym.

Za swoją działalność naukową był wielokrotnie wyróżniany, m.in. Nagrodą im. Edwarda Raczyńskiego Zgromadzenia Fundatorów Fundacji Rozwoju Miasta Poznania oraz Nagrodą Lidera Pracy Organicznej Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego.

MK, źródło: www.poznan.pl, www.uniwersyteckie.pl

Dyskusja (0 komentarzy)