Aktualności
Nagrody
08 Października
Źródło: Politechnika Łódzka
Opublikowano: 2021-10-08

Prestiżowe wyróżnienie dla chemiczki z Politechniki Łódzkiej

Prof. Joanna Kałużna-Czaplińska z Politechniki Łódzkiej została tegoroczną laureatką Medalu im. prof. Andrzeja Waksmundzkiego. To najwyższe wyróżnienie nadawane przez Komitet Chemii Analitycznej Polskiej Akademii Nauk.

Od 2001 roku Komitet Chemii Analitycznej PAN honoruje chemików za wybitne osiągnięcia w dziedzinie chromatografii – dziedzinie uważanej za najważniejszą metodę analizy związków organicznych. Wśród dotychczasowych laureatów są m.in. prof. Maciej Jarosz, prof. Kazimierz Głowniak, prof. Jacek Nawrocki, prof. Michał Markuszewski, prof. Ryszard Kaliszan czy prof. Adam Voelkel. W tym roku wyróżnienie otrzymała prof. Joanna Kałużna-Czaplińska z Instytutu Chemii Ogólnej i Ekologicznej na Wydziale Chemicznym Politechniki Łódzkiej. Jest uznanym w środowisku naukowym autorytetem w zakresie badań metabolitów (produktów przemiany materii) prowadzonych z wykorzystaniem technik chromatograficznych. Wyniki jej prac istotnie przyczyniły się do rozpoznania zaburzeń metabolicznych u dzieci z autyzmem oraz opracowania zindywidualizowanej diety poprawiającej ich codzienne funkcjonowanie.

Od kilku lat zajmuję się także rolą metabolitów w chorobach cywilizacyjnych, takich jak między innymi choroba Parkinsona. We współpracy z polskimi archeologami próbujemy odtworzyć dietę Słowian, analizując organiczne pozostałości zachowane w naczyniach ceramicznych – przybliża swoje badania.

Prof. Kałużna-Czaplińska kieruje zespołem badawczym Poland Chemistry and Nutrition Research Group, prowadzącym badania wpływu diety i suplementacji na organizm człowieka. Grupa ta jest częścią Międzynarodowego Stowarzyszenia Council for Nutritional and Environmental Medicine (CONEM).

Głównymi obszarami badań CONEM są autyzm, medycyna jamy ustnej oraz badania nad pierwiastkami śladowymi w medycynie, co znakomicie wpisuje się w prace naukowe prowadzone przez mój zespół, pozwalając na współpracę z innymi ośrodkami na świecie – deklaruje.

Decyzja Komisji Analizy Chromatograficznej i Komisji Analizy Powietrza i Gazów Komitetu Chemii Analitycznej o ufundowaniu medalu została podjęta w roku 2001 dla uhonorowania osiągnięć prof. dr. hab. Andrzeja Waksmundzkiego w zakresie badań naukowych, dotyczących przede wszystkim zjawisk powierzchniowych, w tym głównie adsorpcji i chromatografii. Był on wieloletnim pracownikiem Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, autorem wielu podręczników, skryptów i artykułów naukowych na temat chromatografii, inicjatorem i organizatorem ogólnopolskich Kursów Chromatografii Gazowej (organizowanych pod egidą Komitetu Chemii Analitycznej PAN), popularyzatorem chromatografii w kraju i za granicą. Uznawany jest za twórcę polskiej chromatografii.

MK, źródło: PŁ

Dyskusja (0 komentarzy)