Aktualności
Nagrody
22 Listopada
Opublikowano: 2024-11-22

Prezes Rady Ministrów nagrodził naukowców

Prezes Rady Ministrów przyznał doroczne nagrody za osiągnięcia w zakresie działalności naukowej. Doceniono także autorów rozpraw doktorskich i habilitacyjnych.

Nagrody Prezesa Rady Ministrów przyznano już po raz 31. Uhonorowane zostały nimi 44 osoby. W tym gronie najwięcej jest laureatów z Uniwersytetu Warszawskiego (5), Uniwersytetu Jagiellońskiego (3) i Politechniki Warszawskiej (3). W sumie laury trafiły do przedstawicieli 29 instytucji. Tradycyjnie wyróżnienia przyznano w trzech kategoriach. W najbardziej prestiżowej – osiągnięcie w zakresie działalności naukowej, w tym twórczości artystycznej lub działalności wdrożeniowej – nagrodzeni zostali:

  • prof. Mariusz Kwiecień z Akademii Muzycznej w Krakowie za wybitny dorobek artystyczny w połączeniu ze znaczącą działalnością dydaktyczną

Występował na najbardziej prestiżowych estradach operowych świata (Metropolitan Opera NY, Teatro alla Scala Mediolan, Covent Garden Royal Opera House Londyn, Wiener Staatsoper, Opera Bastille Paryż, Tokyo Opera), nagrywał dla najważniejszych światowych producentów (m.in. Deutsche Grammophone, Decca, Naxos, Harmonia Mundi, Erato); Występy pod batutą najwybitniejszych światowych dyrygentów (m.in. J. Levine, Mehta, Sir J.E. Gardiner, S. Ozawa, J. Kaspszyk, Ł. Borowicz, P. Domingo, Ch. Dutoit), nagradzany w prestiżowych konkursach wokalnych.

  • prof. Aleksandra Łuszczyńska z Uniwersytetu SWPS Filia we Wrocławiu za odkrycia dotyczące psychospołecznych determinantów zmiany zachowań związanych z otyłością oraz efektywności psychospołecznych programów prewencji otyłości

Opracowała nowe mechanizmy psychologiczne, które oddziałują na zachowania zdrowotne, wpływające na zmianę masy ciała, a zarazem zaproponowała zmianę paradygmatu w badaniach psychologicznych i odejście od badań skoncentrowanych na jednostce i zastąpienie ich modelami/badaniami skoncentrowanymi na diadzie (np. rodzic-dziecko, pacjent-partner). Pokazała, jak przekonania i zachowania zdrowotne dwóch osób będących w bliskiej relacji, tworzą system współzależnych czynników, współdeterminujących zmiany w masie ciała obu tych osób. W ub.r. z badaczką rozmawialiśmy w cyklu „Nauka przez duże K”.

  • prof. Marcin Piotr Nowotny z Międzynarodowego Instytut Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie za odkrycia opisujące oddziaływania białek i kwasów nukleinowych.

Jego badania pozwalają zrozumieć fundamentalne procesy odczytywania informacji genetycznej.

  • prof. Wiesław Aleksander Oleszek z Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach za całokształt działalności naukowej

Wyodrębnił i opisał 120 nowych związków chemicznych pochodzenia roślinnego. Jego praca na rzecz IUNG zaowocowała m.in. podniesieniem jego pozycji międzynarodowej oraz rozbudową bazy badawczej w postaci budowy Innowacyjno-Naukowego Centrum Badań Rolniczych.

  • prof. Piotr Ponikowski i prof. Ewa A. Jankowska z Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu za nowatorską formę leczenia chorych na niewydolność serca usankcjonowaną w zaleceniach Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego (dożylna suplementacja żelaza jako leczenie zmniejszające hospitalizacje z powodu niewydolności serca oraz poprawiające jakość życia u chorych na niewydolność serca z niedoborem żelaza)

Nowa forma leczenia chorych na niewydolność serca z niedoborem żelaza uzyskała silny wpływ na medycynę światową, wywarła istotny efekt społeczny, a także ma duże znaczenie ekonomiczne dla systemów opieki zdrowotnej.

  • prof. Adam Bogusław Proń z Politechniki Warszawskiej za całokształt działalności naukowej obejmującej pionierskie badania organicznych i hybrydowych (organiczno-nieorganicznych) materiałów funkcjonalnych o specjalnych właściwościach elektrycznych, elektrooptycznych i katalitycznych

Jego badania łączą aspekty podstawowe z potencjalnymi aplikacjami, co znajduje odzwierciedlenie nie tylko w licznych publikacjach, ale także w patentach międzynarodowych. Dzięki temu dorobek laureata ma nie tylko naukową, ale także technologiczną i praktyczną wartość, co czyni go jednym z najważniejszych badaczy w dziedzinie chemii materiałowej.

  • prof. Antoni Władysław Rogalski z Wojskowej Akademii Technicznej za dorobek naukowy w zakresie nowatorskich badań kwantowych struktur detekcyjnych promieniowania elektromagnetycznego w szerokim zakresie widma – od zakresu ultrafioletowego do zakresu terahercowego

Dorobek obejmuje pionierski wkład w opis i zrozumienie procesów interakcji promieniowania elektromagnetycznego ze strukturami kwantowymi umożliwiający projektowanie i konstrukcję detektorów promieniowania, pracujących w szerokim zakresie spektralnym oraz za prace wdrożeniowe, w praktyczny sposób wykorzystujące opracowane rozwiązania.

Nagrody otrzymało także 25 autorów i autorek rozpraw doktorskich oraz 11 badaczy i badaczek, których osiągnięcia stały się podstawą nadania stopnia doktora habilitowanego.

Nagrody przyznawane są od 1994 roku. Zgodnie z rozporządzeniem z maja 2019 r. premier może przyznać w danym roku nie więcej niż 45 nagród, w tym maksymalnie: 25 za rozprawy doktorskie; 10 za wysoko ocenione osiągnięcia będące podstawą nadania stopnia doktora habilitowanego i tyle samo za osiągnięcia w zakresie działalności naukowej, w tym twórczości artystycznej lub działalności wdrożeniowej. Ta ostatnia kategoria połączyła osobno nagradzane wcześniej osiągnięcia naukowe lub artystyczne oraz naukowo-techniczne. Wysokość wszystkich nagród była do niedawna „sztywna” (od 25 tys. zł dla doktorów po 125 tys. zł za wybitne osiągnięcia). Od 2019 r. maksymalna wartość nagrody nie może przekroczyć 8-krotności (w przypadku rozpraw doktorskich), 12-krotności (habilitacje) i 24-krotności (osiągnięcia naukowe) minimalnego miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego dla profesora w uczelni publicznej (obecnie 6410 zł). Zespołowi ds. Nagród Prezesa Rady Ministrów przewodniczy prof. Piotr Suwalski.

Mariusz Karwowski

Pełna lista nagrodzonych

Dyskusja (0 komentarzy)