Aktualności
Nagrody
17 Stycznia
Źródło: Facebook/Mateusz Hołda
Opublikowano: 2023-01-17

Prof. Mateusz Hołda nagrodzony za ponadprzeciętne dokonania w nauce

Mateusz Hołda, najmłodszy profesor w Polsce, otrzymał Wektora – wyróżnienie kierowane do osób, które w szczególny sposób wpływają na rozwój polskiej gospodarki, wskazują nowatorskie rozwiązania oraz przyczyniają się do rozwoju społecznego i kulturalnego. 

Nagrody wręczane są od 2002 roku przez Pracodawców RP – najstarszą i największą organizację pracodawców w Polsce. Statuetki otrzymują przedstawiciele świata biznesu, polityki, kultury i mediów, którzy w szczególny sposób wpływają na rozwój polskiej gospodarki, wskazują nowatorskie rozwiązania oraz przyczyniają się do rozwoju społecznego i kulturalnego w Polsce.

Wśród siedmiu tegorocznych laureatów znalazł się prof. Mateusz Hołda z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Doceniono go za ponadprzeciętne dokonania w świecie nauki i wyznaczenie własnej ścieżki rozwoju, która jeszcze przed ukończeniem 30 roku życia doprowadziła go do tytułu profesora. To niejedyne rekordowe osiągnięcie w jego karierze. W kwietniu 2017 roku, jako pierwszy w Polsce, zakończył przewód doktorski jeszcze przed ukończeniem studiów magisterskich (bez posiadania tytułu magistra lub równorzędnego), otrzymując stopień doktora nauk medycznych. Już w lutym 2020 roku, na podstawie dorobku naukowego i monotematycznego cyklu artykułów pod zbiorczym tytułem Atrial septal pouch – occurrence, imaging methods and clinical significance of the newly described anatomical structure, nadano mu stopień doktora habilitowanego nauk medycznych i nauk o zdrowiu. Tym samym został najmłodszą osobą w historii polskiej nauki, która uzyskała habilitację.

Hołda jest współzałożycielem i kierownikiem powstałego w 2013 roku niezależnego zespołu naukowego Heart Embryology and Anatomy Research Team przy Katedrze Anatomii UJ CM. W swojej pracy skupia się na morfologii układu sercowo-naczyniowego (od poziomu organu do poziomu molekularnego) oraz technikach obrazowania architektury mięśnia sercowego. W 2019 roku znalazł się na liście „30 under 30” przygotowywanej przez amerykańskie czasopismo „Forbes”, obejmującej wpływowe osoby, które choć nie ukończyły jeszcze 30 roku życia, to już wyrastają na liderów w swoich branżach. W tym samym roku został uznany przez brytyjski think-tank Emerging Europe za najbardziej wpływowego Europejczyka młodego pokolenia.

Prof. Mateusz Hołda jest jednym z bohaterów tekstu „Na szybkiej ścieżce” w grudniowym numerze „Forum Akademickiego”, w którym opowiada o swojej dotychczasowej drodze naukowej.

MK

 

Dyskusja (0 komentarzy)