Aktualności
Nagrody
28 Lipca
Źródło: Twitter
Opublikowano: 2021-07-28

Prof. Paweł Zajdel z CM UJ z prestiżową nagrodą

Prof. Paweł Zajdel z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego otrzymał prestiżową Polsko-Francuską Nagrodę Francuskiego Towarzystwa Chemicznego w uznaniu osiągnięć naukowych i zasług w przedsięwzięciach realizowanych we współpracy ze stroną francuską. 

Polsko-Francuska Nagroda, ustanowiona we współpracy Société Chimique de France z Polskim Towarzystwem Chemicznym, przyznawana jest co roku, przy czym w latach nieparzystych honorowani są polscy chemicy, a w parzystych – francuscy.

W tej edycji nagrodę otrzymał prof. dr hab. Paweł Zajdel z Wydziału Farmaceutycznego Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jego badania dotyczą rozwoju ligandów wybranych białek, takich jak receptory sprzężone z białkami G (GCPR), w szczególności modulatorów receptorów dopaminy i serotoniny, w celu leczenia chorób neurodegeneracyjnych centralnego układu nerwowego (Schizofrenia, Choroba Alzheimera).

Prof. Zajdel ma od lat bardzo silne związki z Francją. W 2006 r. obronił pracę doktorską pod kierunkiem prof. Macieja Pawłowskiego i Jeana Martineza. Później był promotorem dwóch prac doktorskich powstałych pod wspólnym kierunkiem Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu w Montpellier. Owocna współpraca w profesorami J. Martinezem, G. Subrą oraz doktorami F. Lamaty i X. Bantreilem z Instytutu Biocząsteczek Max Mousseron zaowocowała 21 wspólnymi publikacjami, 3 patentami i 5 zgłoszeniami patentowymi.

Od 2020 roku prof. Zajdel jest kierownikiem Katedry Chemii Organicznej w CM UJ. 

Mariusz Kopiejka, źródło: UJ

Dyskusja (0 komentarzy)