Aktualności
Nagrody
23 Sierpnia
Opublikowano: 2023-08-23

Przyznano nagrody za osiągnięcia związane z procesami elektrochemicznymi

Naukowcy z Instytutu Maszyn Przepływowych PAN, Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Politechniki Warszawskiej zostali laureatami V edycji konkursu o Nagrodę Naukową im. prof. W.H. Nernsta za osiągnięcia naukowe i techniczne związane z procesami elektrochemicznymi.

Nagrody naukowe Politechniki Warszawskiej i Instytutu Energetyki są przyznawane co roku za znaczące osiągnięcia związane z procesami elektrochemicznymi. Otrzymują je badacze polscy lub obcokrajowcy zatrudnieni w Polsce, którzy nie przekroczyli 50 roku życia. Nagrody wręczane są w 3 kategoriach: osiągnięcie naukowe, osiągnięcie techniczne oraz praktyczne zastosowania procesów elektrochemicznych, w tym wdrożenia. W tym roku laureatami zostali:

  • dr hab. inż. Katarzyna Siuzdak z Instytutu Maszyn Przepływowych PAN za osiągnięcie techniczne dotyczące opracowania sposobu wytwarzania i modyfikacji przy użyciu impulsowej wiązki laserowej uporządkowanych warstw nanorurek, w tym na podłożu półprzezroczystym, do urządzeń magazynowania i konwersji energii elektrycznej;
  • dr Tomasz Kosmala z Instytutu Fizyki Doświadczalnej Uniwersytetu Wrocławskiego za osiągnięcie naukowe  w postaci nowej metody rejestracji in operando elektroaktywności poszczególnych atomów jako klucza do postępu w rozwoju katalizatorów wodorowych;
  • mgr inż. Olaf Dybiński z Instytutu Techniki Cieplnej na Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej za osiągnięcie praktyczne – sposób regeneracji elektrolitu w węglanowym ogniwie paliwowym.

Wręczenie nagród nastąpi podczas 25 września podczas VI Forum Energetyki Rozproszonej w Krakowie.

Patron nagrody to urodzony w Wąbrzeźnie fizyk i chemik niemiecki, laureat Nagrody Nobla z chemii w 1920 roku. Był profesorem uniwersytetów w Getyndze i Berlinie oraz dyrektorem Instytutu Fizyki w Berlinie. Zajmował się w pracy naukowej termodynamiką ciała stałego, elektrochemią i teorią roztworów. W roku 1886 wraz z Albertem von Ettingshausenem odkrył zjawisko termomagnetyczne, znane też jako zjawisko Nernsta lub zjawisko Nernsta-Ettingshausena. Skonstruował tzw. lampę Nernsta, emitującą światło zbliżone do dziennego i stanowiące pośrednie ogniwo między żarówką z żarnikiem węglowym a żarówką z żarnikiem metalowym. W 1906 sformułował tzw. trzecią zasadę termodynamiki (nazywaną też zasadą Nernsta), określającą charakter zmian wielkości termodynamicznych w temperaturach bliskich zera bezwzględnego. Podał też prawo podziału, określane często współcześnie jako prawo podziału Nernsta. Efektem jego prac nad elektrochemią są równania znane jako równanie Nernsta i równanie Nernsta-Einsteina. W 1887 roku przedstawił koncepcję opisu matematycznego zasady działania ogniwa paliwowego w formie znanej i stosowanej dzisiaj jako równanie Nernsta.

MK, źródło: www.ien.com.pl

Dyskusja (0 komentarzy)