Aktualności
Nagrody
22 Listopada
Opublikowano: 2021-11-22

Rozdano nagrody „Pro Juvenes”

Najlepsze studenckie inicjatywy oraz najbardziej aktywnych studentów doceniono podczas IX Gali Nagród Środowiska Studenckiego „Pro Juvenes”. Przyznano także wyróżnienia osobom i instytucjom wspierającym środowisko studenckie.

Plebiscyt „Pro Juvenes” organizowany jest przez Parlament Studentów Rzeczypospolitej Polskiej nieprzerwanie od 2013 roku. Jego celem jest promowanie aktywnych studentów i ich inicjatyw oraz podkreślanie zasług osób i podmiotów przyjaznych studentom i wspierających potencjał młodych ludzi. Zwycięzców wybiera środowisko studenckie w głosowaniu internetowym, które w tym roku przeprowadzono między 9 a 14 listopada. Gala, podczas której ogłoszono wyniki, odbyła się w sobotę 20 listopada.

W jedenastu kategoriach zwycięzców wyłoniło głosowanie internautów:

  • Kultura studencka – Kopalnia Talentów (Akademia Górniczo-Hutnicza S. Staszica w Krakowie)

To konkurs talentów, w którym może wziąć udział każdy student AGH chcący zaprezentować swój talent oraz wszelkie umiejętności i zdolności. To również najbardziej rozrywkowe show odbywające się na kampusie AGH! Pokazuje, że wśród studentów uczelni technicznej, oprócz inżynierskich i programistycznych umysłów, skrywa się wiele artystycznych dusz.

  • Inicjatywy społeczne – Doceń Medyka, Studenckie Koło Naukowe Żywienia Klinicznego WUM (Warszawski Uniwersytet Medyczny)

Akcja zorganizowana przez studentów z Wydziału Nauk o Zdrowiu WUM polegała na wsparciu materialnym pracowników ochrony zdrowia walczących na pierwszej linii frontu z pandemią.

  • Studenckie Inicjatywy Prozdrowotne – Dni Świadomości Żywieniowej, Rada Uczelniana Samorządu Studenckiego UWM (Uniwersytet Warmińsko-Mazurskie w Olsztynie)
Wydarzenie, zorganizowane w tym roku po raz drugi, adresowane jest do wszystkich zainteresowanych szeroko pojętym tematem żywności i żywienia. Przez tydzień pracownicy naukowi Wydziału Nauki o Żywności, Wydziału Lekarskiego, Wydziału Nauk Ekonomicznych oraz Szkoły Zdrowia Publicznego, a także specjaliści związani z żywieniem i dietetyką m.in. z Olsztyńskiej Szkoły Wyższej, Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności Polskiej Akademii Nauk w Olsztynie, Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie zaprezentowali serię wykładów o tematyce żywieniowej i dietetycznej.
  • Studencki Projekt Roku – KLIMATYCZNI – Powierzchnie samoczyszczące (Uniwersytet Gdański)

Projekt realizowany przez Naukowe Koło Chemików UG ma na celu otrzymanie powłok samoczyszczących o wysokiej aktywności fotokatalitycznej i samoczyszczącej w celu usuwania zanieczyszczeń z powietrza.

  • Studia na lepsze – Studencki Dzień Jakości, Samorząd Studentów PG (Politechnika Gdańska)

Studencki Dzień Jakości odbył się w tym roku w formule hybrydowej, a jego tematem przewodnim była studencka „Biała księga jakości kształcenia”, stanowiąca podsumowanie projektu ,,Przyszłość kształcenia na PG” stworzonego i zrealizowanego przez Komisję Dydaktyki i Jakości Kształcenia SSPG w 2019 r.

  • Koła Naukowe – Zrzeszenie Studentów Niepełnosprawnych UAM Ad Astra (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu)

Organizacja działa na rzecz studentów z niepełnosprawnościami poprzez organizację wydarzeń, spotkań integracyjnych i warsztatów. Przed rozpoczęciem każdego roku akademickiego współorganizuje Spotkania Adaptacyjne dla studentów pierwszego roku. Współpracuje z Biurem Wsparcia Osób z Niepełnosprawnościami. Oferuje także liczne aktywności skierowane dla studentów z niepełnosprawnościami w okresie wakacyjnym oraz w trakcie przerwy międzysemestralnej. Są to zimowe seminaria szkoleniowe, spływy kajakowe czy obozy sportowo-rekreacyjne. Stałym punktem w kalendarzu jest Letnia Szkoła Języka Angielskiego.

  • Media Studenckie – Centrum Mediów AGH (Akademia Górniczo-Hutnicza im. S. Staszica w Krakowie)

W skład organizacji wchodzą cztery redakcje: BIS AGH – Biuletyn Informacyjny Studentów AGH dostarcza wszystkie informacje dotyczące życia uczelni i Krakowa; KSAF AGH – Krakowska Studencka Agencja Fotograficzna, odpowiada za relacje fotograficzną z wszystkich wydarzeń; RADIO17 – internetowa rozgłośnia studencka zajmująca się dodatkowo tworzeniem banku lektorów oraz obstawą wydarzeń muzycznych; MINE TV – Telewizja i Studio Produkcyjne, tworzy relacje video z wydarzeń oraz materiały promocyjne.

  • Student Naukowiec – Nicol Zielińska (Uniwersytet Medyczny w Łodzi)

Studentka kierunku lekarskiego. Od dwóch lat działa w Zakładzie Preparatyki Anatomicznej i Donacji.

  • Student Artysta – Weronika Przybylska (Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu)

Studentka kierunku wychowanie fizyczne od najmłodszych lat rozwija się na różnych płaszczyznach sfery artystycznej. Ukończyła pierwszy stopień szkoły muzycznej. Umiejętność gry na fortepianie wykorzystuje w zespole muzycznym „Grupa Made”. Lubuje się również w malowaniu obrazów. Jej prace można było zobaczyć m.in. w Galerii Leszczyńskej. Swoje zdolności manualne poszerza i rozwija tworząc cosplaye. W wieku szesnastu lat rozpoczęła swoją przygodę w grupie kuglarskiej, z którą tworzyła wiele spektakli. Jednak jej serce skradł ogień, z którym do dzisiaj ściśle wiąże swoje życie. Te niezwykłe umiejętności można podziwiać na rynkach różnych miast w całej Polsce w postaci performance’ów ulicznych. Największym sukcesem jest pierwsze miejsce w ogólnopolskim konkursie artystycznym Fireproof w Kutnie. W swojej karierze artystycznej znalazła również miejsce na niezwykłe pokazy na wysokości. Od kilku lat zajmuje się szarfami wertykalnymi, które dostarczają adrenalinę nie tylko jej, ale i publiczności.

  • Student Sportowiec – Sylwia Zyzańska (Uniwersytet Jagielloński)

Specjalizuje się w łuku klasycznym. W październiku 2019 r. zdobyła srebrny medal na światowych igrzyskach wojskowych w Wuhanie. W tym roku wystąpiła na igrzyskach olimpijskich w Tokio, gdzie dotarła do 1/32 finału. Po ukończeniu studiów licencjackich na kierunku wychowanie fizyczne i sport na Akademii Wychowania Fizycznego im. Bronisława Czecha w Krakowie kontynuuje studia magisterskie na kierunku zarządzanie w sporcie i turystyce na UJ. W październiku 2019 r.

  • Student Zaangażowany Społecznie – Maciej Cieciora (Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie)

Student I roku II stopnia International Relations na Wydziale Politologii i Dziennikarstwa. Od początku działalności w samorządzie studenckim bezinteresownie pomaga studentom zagranicznym, którzy w czasie pandemii spędzali czas zamknięcia w akademikach. Współrealizuje projekty w środowisku akademickim dla studentów zagranicznych z Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej. Prowadził webinary dla kandydatów na studia. Koordynował również działania związane z organizacją wydarzeń takich jak: Zjazd Forum Uniwersytetów Polskich, finał projektu „Młodzi na Rynku Pracy” czy Ogólnopolskie Forum Kultury Studenckiej.

 

Pozostałych triumfatorów wskazała kapituła konkursu:

  • Autorytet Środowiska Studenckiego – prof. Arkadiusz Mężyk, przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich, rektor Politechniki Śląskiej
  • Przyjaciel Samorządności Studenckiej – prof. dr hab. Tomasz Szapiro ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, rektor tej uczelni w kadencji 2012–2016, członek Prezydium Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego
  • Współpraca ze środowiskiem studenckim – Agencja Rozwoju Przemysłu
  • Wsparcie inicjatyw studenckich – Bank Pekao SA
  • Gadżety Studenckie – BluzUp
  • Działania CSR – Warszawski Instytut Bankowości

Mariusz Karwowski

 

Dyskusja (0 komentarzy)