Aktualności
Nagrody
23 Grudnia
This is my movie 1981, Magdalena Uchman
Opublikowano: 2020-12-23

Rzeszowianki nagrodzone za prace litograficzne

Dwie artystki związane z Uniwersytetem Rzeszowskim zostały nagrodzone w 12. Międzynarodowym Konkursie o Nagrodę Aloysa Senefeldera „ISS Award 2020”. Oceniano grafiki wykonane w druku płaskim przez 134 artystów z 50 krajów.

Organizatorem konkursu jest Międzynarodowa Fundacja Senefelder z siedzibą w Offenbach nad Menem, zajmująca się promocją litografii artystycznej. Przedsięwzięcie jest hołdem dla litografii, której początki sięgają XIX wieku, jak i jej twórcy – Aloysowi Senefelderowi z Offenbach. Jury złożone z ekspertów w tej dziedzinie wybrało do finału 32 grafiki wykonane w druku płaskim spośród 134 wykonanych przez artystów z 50 krajów.

W pierwszej fazie przejrzano wirtualnie wszystkie nadesłane prace. Następnie oryginały wybranych grafik zostały przesłane do nas w celu wyłonienia zwycięzców. Nazwiska i biografie nie były nam znane, więc mogliśmy decydować bez uprzedzeń – wyjaśnia Gerhard Kilger, doświadczony litograf i przewodniczący ISS, obok którego w skład komisji oceniającej wchodzili dyrektorzy muzeów: Jürgen Eichenauer (Haus der Stadtgeschichte) i Stefan Soltek (Klingspormuseum).

Laureatką II nagrody została dr hab. Magdalena Uchman, prof. UR z Instytutu Sztuk Pięknych Uniwersytetu Rzeszowskiego. Jej praca „This is my movie 1981” (fot.) została wykonana w technice algrafii z przedrukiem anastatycznym na kamień litograficzny o wymiarach 70 × 100 cm. Do jej wykonania artystka użyła ziarnistej blachy aluminiowej. W odbiorze tej pracy pojawia się przytłaczające uczucie przygnębienia i pustki. W tym przypadku odbiorca skupia się na niewielkim rysunku pokazanej „od tyłu” postaci kobiecej otoczonej ponurą plątaniną typografii przypominającej graffiti.

Nagrodą specjalną uhonorowano także Katarzynę Tereszkiewicz, absolwentkę (dyplom w Pracowni Druku Płaskiego i Litografii) oraz obecną doktorantkę z Instytutu Sztuk Pięknych Uniwersytetu Rzeszowskiego. Doceniono jej pracę „Time loop III” – przedruk anastatyczny, technika własna na płycie aluminiowej, 70 × 100 cm. Artystka nie potrzebowała papieru do druku wielkoformatowego, wykorzystała bowiem „transfer anastatyczny” oraz różne techniki własne, farbę drukarską i chlorek żelazowy, które następnie przeniosła na aluminiową płytę offsetową.

Wybrane prace konkursowe są obecnie prezentowane w Haus der Stadtgeschichte w Offenbach w Niemczech. Wirtualne zwiedzanie wystawy jest możliwe poprzez stronę internetową: www.offenbach.de.

Dobre trzy i pół wieku po wynalezieniu ruchomych czcionek przez Gutenberga, Senefelder odniósł wielki sukces w latach 1797/98 dzięki odkryciu tej techniki druku. Chociaż większość technik drukarskich zniknęła, zaskakujące jest to, że litografia przetrwała ponad 200 lat i nie została wyparta przez nowe techniki druku. Potencjał litografii i druku płaskiego, który jest dziś rozwijany, głównie drukowany na metalowych płytach w trudnych procesach i pomysłowych formach mieszanych – to wszystko można zobaczyć na pokazie laureatów – cieszy się Gerhard Kilger.

Międzynarodowa Fundacja Senefelder z Offenbach nad Menem przyznaje od 1975 r. co trzy lata nagrody Senefelder-Preis, która premiuje szczególne osiągnięcia w dziedzinie litografii i w druku płaskim (offset). Ocenie podlegają artystyczne prace litograficzne, czyli wszystkie prace, które powstały na kamieniu: płaskie rysunki drukowane oraz takie, jak: metalowe płyty offsetowe lub rysunki na folii, wydruki mieszane i ich kombinacje. Kolejny konkurs odbędzie się w 2023 roku.

źródło: URz

Dyskusja (0 komentarzy)