Aktualności
Nagrody
11 Października
Fot. Rafał Opalski
Opublikowano: 2021-10-11

Śląskie Nagrody Naukowe

W Katowicach rozpoczął się 5. Śląski Festiwal Nauki. Podczas inaugurującej wydarzenie uroczystej gali na scenie River Sound na terenie plenerowego miasta nauki nad Rawą wręczono Śląskie Nagrody Naukowe.

Śląska Nagroda Naukowa jest przyznawana badaczom i twórcom, którzy w znaczący sposób przyczyniają się do rozwoju nauki oraz mają wybitne osiągnięcia artystyczne, jak również promują śląską naukę w kraju i za granicą. W tej edycji nominowano 40 osób. Kapituła pod przewodnictwem prof. dr. hab. inż. Marka Pawełczyka, prorektora ds. nauki i rozwoju Politechniki Śląskiej, wybrała z tego grona ośmioro laureatów. Zostali nimi:

  • prof. dr hab. Ryszard Kaczmarek z Uniwersytetu Śląskiego,
  • prof. dr hab. inż. Ryszard Białecki z Politechniki Śląskiej,
  • prof. dr hab. n. med. Zbigniew Gąsior ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego,
  • prof. dr hab. Piotr Bałczewski z Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie,
  • dr Michał Krzysztofik z Akademii Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach,
  • prof. sztuk plastycznych Marian Oslislo z Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach,
  • dr hab. inż. Krzysztof Chwastek, prof. PCz z Politechniki Częstochowskiej,
  • prof. dr hab. Tadeusz Trzaskalik z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.

Laureaci otrzymali nagrody finansowe w wysokości 10 tys. złotych oraz statuetkę wykonaną przez dr. hab. Andrzeja Klisza, prof. ASP.

Nagrodę ufundowaną przez Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię w kategorii doktorant otrzymała mgr inż. Aleksandra Nyga z Politechniki Śląskiej. Z kolei nagroda specjalna prezydenta Katowic, ufundowana przez Miasto Katowice, została wręczona dr. hab. Adamowi Drobniakowi, prof. UE z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.

Dzień później przyznano Nagrody POP Science Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE 2021. laureatką w kategorii kategorii „Myśl globalnie, działaj lokalnie” została dr hab. Aleksandra Ziembińska-Buczyńska, prof. PŚ, dyrektor Centrum Popularyzacji Nauki Politechniki Śląskiej.

MK, źródło: ŚFN

Dyskusja (0 komentarzy)