Aktualności
Nagrody
24 Listopada
Autorzy: A. Piątek, P. Gajdka, M. Kociołek
Opublikowano: 2021-11-24

Studenci architektury zaprojektowali domek na drzewie

Troje studentów z Politechniki Śląskiej i Politechniki Warszawskiej zdobyło wyróżnienie w międzynarodowym konkursie Tree house 2021. Zadaniem uczestników było zaprojektowanie domku na drzewie.

Projekt, którego autorami są: Anna Piątek, Piotr Gajdka (oboje z Politechniki Śląskiej) i Mikołaj Kociołek (Politechnika Warszawska), jest spełnieniem dziecięcych marzeń o domku na drzewie i odpowiedzią na bieżące problemy, z którymi mierzy się ludzkość. To rozwiązanie szczególnie skierowane do młodych rodziców z małymi dziećmi, par i osób, które w przyszłości mogą ucierpieć w związku z wpływem zmian klimatu na światowy poziom mórz.

Jako lokalizację dla swojego domku młodzi architekci wybrali fragment terenu na Półwyspie Helskim, który wskutek podnoszącego się poziomu morza jest zagrożony zupełnym zalaniem. Do posadowienia budynku wykorzystano sosny pospolite, często spotykane na polskim wybrzeżu oraz odporne na wilgoć i silny wiatr.

Bryła budynku powstała na podstawie planu koła, a mechanizm, pozwalający na ruch pionowy, oparty jest na spiralnej prowadnicy, która umożliwia także obrót domu wokół własnej osi – opisują autorzy wyróżnionego projektu.

Do wykonania ścian domu wykorzystano termoizolację z betonu konopnego, drewniane stelaże i wykończenie elewacyjne z płytek Pretty Plastic, wykonanych ze zrecyklingowanego plastiku. Sprawia to, że dom może być usytuowany dowolnie względem stron świata, jego produkcja w większości odbywa się w fabryce, a ślad węglowy związany z budową zostanie zminimalizowany.

Anna Piątek jest studentką na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej (I rok studiów magisterskich). Tam też studiował Mikołaj Kociołek, który na II stopień przeniósł się na Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej. Piotr Gajdka jest absolwentem studiów I stopnia na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej, a obecnie studiuje na I roku studiów magisterskich.

MK, źródło: PW

Dyskusja (0 komentarzy)