Aktualności
Nagrody
28 Kwietnia
Autorzy: Julia Giżewska i Jakub Jopek
Opublikowano: 2022-04-28

Studenci Politechniki Śląskiej z wyróżnieniem w konkursie architektonicznym

Projekt dwojga studentów Politechniki Śląskiej otrzymał wyróżnienie honorowe w prestiżowym Międzynarodowym Konkursie Architektonicznym ARKxSITE. Zadaniem uczestników było zaprojektowanie łaźni w ruinach zabytkowej twierdzy Milreu w Ericeira w Portugalii.

Była to jubileuszowa, dwudziesta, edycja tego prestiżowego konkursu adresowanego zarówno do profesjonalistów, jak i studentów architektury. Wśród 10 nagrodzonych prac znalazło się 8 zawodowych zespołów projektowych i tylko 2 studenckie. Wyróżnienie honorowe trafiło do Julii Giżewskiej i Jakuba Jopka – studentów IV roku Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej, którzy pod opieką naukową dr. inż. arch. Jerzego Wojewódki, prof. PŚ stworzyli projekt Site Bathhouse.Twierdza Milreu bezpośrednio sąsiaduje ze stromymi klifami i ogromem Oceanu Atlantyckiego – te dwa motywy stały się osią projektu koncepcyjnego autorów. Postawili na naturalne strefy zależne od naświetlenia i temperatury. W zagospodarowaniu tej przestrzeni uwzględnili naturalne prądy wodne, roślinność związaną z lokalizacją adaptowanego obiektu i pozorną trwałość skał. Wykorzystali także naskalne groty.

Adaptacja zabytkowego fortu polega na rozłożeniu go na pięć stref, w której każda pozwala na odczuwanie innych doznań i emocji. Każdy poziom zlokalizowany został coraz niżej, tworząc meandryczną spiralę. Jeszcze na powierzchni znajduje się strefa słońca (poziom +1). To miejsce, w którym architektura zlewa się z naturalnym krajobrazem. W tym miejscu stawia się na bezpośredni kontakt z ostrym światłem.

Następnie jest przestrzeń ziemi(poziom 0) — wykreowana przede wszystkim przez obecność dużych kamieni, wchodzących w część wyposażenia tej strefy. Jej głównym celem jest stworzenie w zabytkowej części fortu miejsca z toaletami, prysznicami i recepcją. Tu ma znaleźć się również przestrzeń dla pracowników.

Pierwsza grota nazywana jest zimną (poziom -1). To ona otwiera ścieżkę prowadzącą do następnych. Kolejna (poziom -2) nazywana jest ciepłą. Ostatnia, znajdująca się najniżej (poziom -3), to grota gorąca, w której panuje najwyższa temperatura – około 42 stopnie Celsjusza.

Na przestrzeni czasu skały będą kształtowane przez kolejne kroki i dotyk, dzięki czemu każda osoba będzie zostawiała tam swój unikatowy ślad. Zróżnicowana powierzchnia ścian bocznych, wytwarza w nich miejsca pełniące rolę mikro pół-grot lub siedzisk. Ich największa ilość znajduje się w grocie ciepłej — suchej, która znajduje się na poziomie -2 i pomiędzy grotą zimną a gorącą — wskazano w opisie autorskim.

Istotna była korespondencja pomiędzy przestrzeniami, które tworzą tajemnicze i wielowymiarowe przejścia. W wielu miejscach pojawiają się drobne otwory, pozwalające na łączenie krajobrazu z wewnętrznymi grotami. To wyjątkowo subtelny sposób dostarczania światła.

Łaźnia, która została zaprojektowana wewnątrz całego kompleksu ma sprzyjać odpoczynkowi. Istotne było połączenie unikatowej, oceanicznej bryzy z wykorzystaniem olejków eterycznych wyprodukowanych z roślin charakterystycznych dla Portugalii. Surowy charakter delikatnie łączy się z poczuciem zatrzymania – dodają autorzy wyróżnionego projektu.

MK, źródło: www.architekturaibiznes.pl

Dyskusja (0 komentarzy)