Najbardziej innowacyjnych twórców techniki w Polsce nagrodzono w plebiscycie „Złoty Inżynier 2020”. Zaszczytny i prestiżowy tytuł „Diamentowego Inżyniera” otrzymał prof. dr hab. inż. Arkadiusz Mężyk, rektor Politechniki Śląskiej.
„Złoty Inżynier” to tytuł przyznawany innowacyjnym twórcom techniki i wynalazcom. Nagroda promuje osiągnięcia
i dokonania polskich inżynierów, a także podkreśla ich rolę w rozwijaniu nowoczesnej i konkurencyjnej gospodarki. Gala 27 Plebiscytu „Przeglądu Technicznego – gazety inżynierskiej” oraz Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych Naczelnej Organizacji Technicznej, odbyła się 21 czerwca w warszawskim Domu Technika. Nagrody przyznano w 9 kategoriach, w niektórych laureatami zostali akademicy.
Prestiżowy tytuł „Diamentowego Inżyniera” trafił w ręce prof. dr. hab. inż. Arkadiusza Mężyka, przewodniczącego Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich i od 2016 roku rektora Politechniki Śląskiej. Za jego kadencji PŚl uzyskała status laureata konkursu „Inicjatywa Doskonałości – Uczenia Badawcza”.
Ukończył studia na kierunku mechanika i budowa maszyn na Wydziale Mechanicznym Technologicznym Politechniki Śląskiej. W 1994 roku obronił z wyróżnieniem rozprawę doktorską w dyscyplinie budowa i eksploatacja maszyn, a rozprawę habilitacyjną, także z wyróżnieniem, w 2002 roku. W 2007 roku otrzymał nominację profesorską w dziedzinie nauk technicznych.
Jest wybitnym specjalistą w wielu dziedzinach – od zagadnień dynamicznych mechaniki ośrodków ciągłych, poprzez zastosowanie metod numerycznych w analizie stereomechanicznej konstrukcji maszynowych, w tym pojazdów hybrydowych, po konstrukcję szybkobieżnych pojazdów wojskowych. Jego dorobek naukowy obejmuje ponad 180 publikacji naukowych w czasopismach naukowych i materiałach konferencyjnych krajowych i zagranicznych, w tym 6 monografii naukowych oraz 2 skrypty. Był kierownikiem i wykonawcą projektów realizowanych m.in. z jednostkami przemysłowymi należącymi do Polskiej Grupy Zbrojeniowej, Fundacją Rozwoju Kardiochirurgii i instytucjami naukowobadawczymi. Kierował 16 projektami naukowymi. W 2020 roku został nagrodzony platynowym medalem za „Modułowy system pomiarowy” podczas Międzynarodowych Targów Wynalazków i Innowacji INTARG.
Jest promotorem programu „Politechnika przeciw epidemii”, w ramach którego naukowcy i studenci Politechniki Śląskiej opracowali m.in. bramę do odkażania odzieży ochronnej personelu medycznego, oprogramowanie wykorzystujące elementy sztucznej inteligencji do diagnozowania COVID-19, robota asystującego w
strefie zakażeń, ozonatory i wiele innych rozwiązań wspierających służbę zdrowia w walce z SARS-CoV-2.
Był członkiem rad naukowych, m.in. Instytutu Materiałów Polimerowych i Węglowych w Zabrzu, ITG KOMAG, Centrum Materiałów Polimerowych i Węglowych PAN. W 2018 roku został wybrany na wiceprezesa Polskiego Forum Akademicko-Gospodarczego, a od 2020 roku jest przewodniczącym Komitetu Budowy Maszyn PAN. Od września 2020 roku przewodniczy Regionalnej Konferencji Rektorów Uczelni Akademickich (RKRUA).
W kategorii „Innowacje” Złotym Inżynierem został dr hab. inż. Zdzisław Czaplicki – włókiennik, pracownik Instytutu Włókien Naturalnych w Poznaniu, a Srebrnym Inżynierem – dr inż. Adam Rylski – materiałoznawca, dydaktyk w Instytucie Inżynierii Materiałowej Politechniki Łódzkiej, promotor polskich wynalazców.
W kategorii „Nauka” Srebrnym Inżynierem został dr inż. Jan Kania – górnik, naukowiec i dydaktyk na Politechnice Śląskiej. Wyróżniono prof. dr. hab. Hazema M. Kalaji – naukowca Katedry Fizjologii Roślin w Instytucie Biologii Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.
W kategorii „Ekologia” Srebrnym Inżynierem została mgr inż. Elżbieta Kosydar – florystka, prezes Zarządu Głównego Stowarzyszenia Naukowo-Technicznego Inżynierów i Techników Ogrodnictwa, wykładowca w Wyższej Szkole Inżynieryjno-Ekonomicznej w Rzeszowie.
W kategorii „Zarządzanie” wyróżniono dr, inż. Andrzeja Sucheckiego – mechanika, nauczyciela akademickiego, kierownika Pracowni Badań Stanowiskowych w Instytucie Badań i Rozwoju Motoryzacji BOSMAL.
Organizatorami plebiscytu „Złoty Inżynier” są: redakcja jednego z najstarszych w Europie czasopism o tematyce technicznej – „Przeglądu Technicznego – gazety inżynierskiej” oraz Federacja Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych Naczelna Organizacja Techniczna.
MK