Aktualności
Nagrody
24 Czerwca
Źródło: Welconomy in Toruń
Opublikowano: 2021-06-24

Szmaragd Welconomy dla prof. Henryka Skarżyńskiego

Prof. Henryk Skarżyński, założyciel i dyrektor Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu, został uhonorowany Szmaragdem Welconomy – najważniejszą nagrodą przyznawaną podczas XXVIII edycji Forum Ekonomicznego Welconomy w Toruniu.

Wyróżnienie jest przyznawane od 2018 roku osobom, które swoją postawą i działalnością budzą nadzieję na rozwój naszego kraju. Laureatami poprzednich edycji są m.in. Jerzy Kwieciński, minister rozwoju; Piotr Franciszek Całbecki, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego; Michał Zaleski, prezydent Torunia.

Szmaragd jest kamieniem szlachetnym o zielonej barwie. Zieleń jest kolorem nadziei, której zawsze potrzebujemy. Taką nadzieję daje prof. Henryk Skarżyński, który pomógł tysiącom pacjentów opuścić smutną rzeczywistość ciszy i wrócić do świata dźwięków i muzyki, a polska otolaryngologia stała się marką rozpoznawalną na całym świecie – powiedział Jacek Janiszewski, Przewodniczący Rady Programowej Welconomy.

Prof. dr hab. n. med. dr h.c. multi Henryk Skarżyński jest światowej sławy otochirurgiem i specjalistą z otorynolaryngologii, audiologii i foniatrii, a także Konsultantem Krajowym ds. otorynolaryngologii. Pierwszy w Polsce wszczepił implanty: ślimakowe (1992), pniowe (1998), ucha środkowego (2003). W 2002 roku opracował pionierski program leczenia częściowej głuchoty u dorosłych, a następnie (w 2004 roku) zoperował pierwsze na świecie dziecko. Ta metoda, uważana za polską specjalność, została wdrożona w dziewięciu światowych ośrodkach. Ponadto prof. Skarżyński wprowadził ponad sto nowych rozwiązań klinicznych, co przyczyniło się do rozwoju dziedziny implantów słuchowych, otochirurgii i audiologii w Polsce i na świecie. Dzięki tej działalności Polska znajduje się w światowej czołówce krajów, które realizują badania przesiewowe słuchu u dzieci.

W uzasadnieniu członkowie kapituły nagrody podkreślili, że „Profesor Henryk Skarżyński 25 lat temu realizując swoje marzenie stworzył Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu w Kajetanach, gdzie wykonuje się najwięcej w świecie operacji poprawiających słuch. W tym roku przypada także 30-lecie uruchomienia przez prof. Henryka Skarzyńskiego programu leczenia głuchoty w Polsce. Działalność Instytutu wywarła wielki wpływ w rozwój polskiej, a także światowej nauki i medycyny w dziedzinie otolaryngologii. W ciągu tych 25 lat przedstawiciele Instytutu otrzymali tysiąc różnorodnych nagród, stworzyli setki innowacyjnych rozwiązań i zorganizowali setki ogólnopolskich i międzynarodowych konferencji naukowych”.

XXVIII edycja Welconomy odbywała się w dniach 21–22 czerwca w Toruniu.  Tegoroczne forum poświęcone zostało wpływowi pandemii na zmiany gospodarczo-społeczne w kraju i na świecie oraz Zielonemu Ładowi, roli banków i instytucji pomocowych w odbudowie aktywności gospodarczej i inwestycyjnej, funkcjonowaniu sieci handlowych w dobie kryzysu.

MK

Dyskusja (0 komentarzy)