Aktualności
Nagrody
13 Listopada
Opublikowano: 2023-11-13

W czwartek poznamy najlepszą książkę filozoficzną roku

W ramach obchodów Światowego Dnia Filozofii 16 listopada na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie odbędzie się uroczysta gala wręczenia Nagrody im. Kazimierza Twardowskiego dla najlepszej książki filozoficznej roku. O miano to rywalizują trzy tytuły.

Nagroda im. Kazimierza Twardowskiego, wybitnego filozofa, ojca współczesnej filozofii polskiej (twórcy Szkoły Lwowsko-Warszawskiej), a przy tym zapalonego dydaktyka i popularyzatora nauki, przyznawana jest za wybitną pracę naukową z zakresu filozofii. To pierwsza edycja konkursu, który ma na celu promowanie i uhonorowanie najwybitniejszych twórczości w dziedzinie filozofii. Uczelnie, ich jednostki organizacyjne, instytuty, wydawnictwa i inne instytucje naukowe mogły zgłaszać książki z zakresu filozofii, które opublikowano w języku polskim w roku 2022. Do konkursu zgłoszono 17 publikacji. Spośród nich kapituła wyłoniła trójkę finalistów:

  • Andrzej Dąbrowski, Magdalena Hoły-Łuczaj, Andrew Schumann, Konrad Szocik, Jan Woleński, Leksykon logików polskich 1900–1939, Copernicus Center Press: Kraków 2022.
  • Marek Łagosz, Ontologia Boga, TW i WPN Universitas: Kraków 2022.
  • Bartosz Wójcik, Wojna i motłoch. Sprzeczności nowoczesne w filozofii Hegla, Universitas: Kraków 2022.

Kto otrzyma statuetkę i 40 tys. zł? Ogłoszenie wyników nastąpi podczas uroczystej gali na Wydziale Filozofii i Socjologii UMCS w Lublinie.  W ramach wydarzenia zaplanowany jest także panel dyskusyjny pt. „Wydawanie książek filozoficznych dziś”. Wezmą w nim udział filozofowie akademiccy z różnych ośrodków naukowych w Polsce.

Organizatorem konkursu jest Fundacja Academicon będąca instytucją podejmującą działania na rzecz nauki, w tym jej popularyzacji, upowszechniania i promocji. Od 2016 r. wydaje dwumiesięcznik „Filozofuj!”, którego misją jest zapoznawanie czytelników z zagadnieniami filozoficznymi w sposób wielostronny i przystępny. Patronem medialnym Konkursu o Nagrodę im. Kazimierza Twardowskiego jest „Forum Akademickie”.

MK

Dyskusja (0 komentarzy)