Dr inż. Wojciech Kołłątaj – konserwator zabytków, związany z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego, oraz dr Hacer Topaktaş Üstüner z Uniwersytetu Stambulskiego i prof. David Frick z Uniwersytetu w Berkeley zostali laureatami Nagrody im. Benedykta Polaka.
Wyróżnienie przyznawane jest co roku za wybitne osiągnięcia eksploracyjne i badawcze. Do niedawna nagrodę otrzymywały dwie osoby: Polak i cudzoziemiec. Jednak podobnie jak przed rokiem kapituła, której przewodniczy znany polarnik prof. dr hab. Stanisław Rakusa-Suszczewski, postanowiła uhonorować trzech znakomitych badaczy.
Laureatami siódmej edycji Nagrody w kategorii dla cudzoziemców zostali: dr Hacer Topaktaş Üstüner – wybitna badaczka dziejów stosunków turecko-polskich, kierująca Zakładem Języka Polskiego na Uniwersytecie Stambulskim, oraz prof. David Frick – znakomity znawca polskiej literatury i historii z Wydziału Języków i Literatur Słowiańskich Uniwersytetu w Berkeley. Nagrodę dla polskiego naukowca otrzymał z kolei dr inż. Wojciech Kołłątaj – konserwator zabytków, związany z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego. Wyróżniono Macieja Grzelczyka z Uniwersytetu Jagiellońskiego, laureata programu Ministerstwa Edukacji i Nauki „Diamentowy Grant”, który podczas swych badań w Tanzanii dotarł do nieznanych wcześniej malowideł naskalnych.
Państwa wkład w upowszechnianie wiedzy o Polsce, języku i piśmiennictwie polskim oraz miejscu w Polski w historii świata przedstawia najwyższą wartość nie tylko stricte naukową, lecz także społeczno-kulturową – napisał wicepremier Piotr Gliński w liście do laureatów, który odczytała wiceminister Magdalena Gawin.
Szef resortu podkreślił, że „Nagrodę im. Benedykta Polaka otrzymują wybitni przedstawiciele i przedstawicielki świata nauki, podróżnicy i odkrywcy, których działalność kształtuje oraz umacnia więzi łączące kulturę i historię naszego kraju z międzynarodowym dziedzictwem myśli, badań, i wyobraźni pozwalających nieustannie poszerzać naszą wiedzę o świecie we wszelkich jej odsłonach”. Zwrócił też uwagę, że pionierska wyprawa patrona nagrody – franciszkanina Benedykta Polaka u boku legata papieskiego Giovanniego da Pian del Carpine na dwór mongolskiego chana – wciąż może inspirować kolejne pokolenia badaczy reprezentujących najrozmaitsze dyscypliny naukowe.
Eksploracja tego, co znane i nieznane, otwartość na dialog międzykulturowy i odważne sięganie w przyszłość przy zachowaniu umiejętności świadomego korzystania z wiedzy o przeszłości są zadaniami, które nigdy nie stracą aktualności. Bez wątpienia, tegoroczni laureaci mogą pochwalić się znakomitymi, wzbudzającymi najwyższe uznanie osiągnięciami w ich realizacji – dodał minister kultury.
Nagroda im. Benedykta Polaka przyznawana jest corocznie od 2015 roku za wybitne osiągnięcia eksploracyjne i badawcze na ziemi, w morzu, w powietrzu i w kosmosie. Patronem nagrody jest zakonnik, franciszkanin Benedykt Polak, który wraz z włoskim zakonnikiem Giovannim da Pian del Carpine w latach 1245–1247 odbył misję poselską do chana Mongołów, który przyjął ich w ówczesnej stolicy Imperium – Karakorum. Po powrocie z ponad dwuletniej wyprawy, w trakcie której przejechali konno około 20 tys. kilometrów, wysłannicy przekazali papieżowi i europejskim dworom pierwszy szczegółowy opis części Azji, na 50 lat przed zredagowaniem słynnego dzieła Marco Polo „Opisanie Świata”.
Kapitułę Nagrody powołali: Oddział Polski The Explorers Club, Gmina Miejska Łęczyca, Powiat Łęczycki, Towarzystwo Naukowe Warszawskie.
MK, źródło: MKDN