Instytut Polska Przyszłości im. Stanisława Lema wręczył doroczne nagrody. Wśród uhonorowanych znaleźli się m.in. prof. Krzysztof Diks z Uniwersytetu Warszawskiego i noblista prof. Roger Penrose.
Tradycja wręczania Nagród im. Stanisława Lema (do 2024 roku Nagród Planeta Lema) rozpoczęła się w 2021 roku, który dla wszystkich stawiających Lema w centrum swoich inspiracji był wyjątkowy. To wtedy obchodzono setną rocznicę pisarza. Wyróżnienia przyznawane są osobom, odznaczającym się szczególnymi osiągnięciami, przy czym całokształt działań powinien odzwierciedlać kluczowe wartości wyznawane przez S. Lema: budowę Polski nowoczesnej, innowacyjnej oraz otwartej na najnowsze rozwiązania technologiczne oraz rozwijanie na szeroką skalę dialogu społecznego – zwłaszcza między prawnikami, ekonomistami, przedsiębiorcami, naukowcami, politykami, dziennikarzami, ludźmi kultury, artystami i instytucjami w zakresie rozwoju nowych technologii i wyzwań związanych z funkcjonowaniem w społeczeństwie informacyjnym.
Nagrody przyznawane są w czterech kategoriach: Kultura, Nauka, Technologia, nagroda Specjalna. W kategorii Kultura laureatem został prof. Krzysztof Diks z Uniwersytetu Warszawskiego. Doceniono go za budowanie od ponad 30 lat kultury innowacji w Polsce poprzez wspieranie polskiej młodzieży w międzynarodowych olimpiadach informatycznych. Dzięki niemu marka „polskiego programisty” stała się jednym z symboli naszego kraju. Jego uczniowie tworzą dziś największe firmy technologiczne świata, zaś Polska – obok USA i Chin – stała się liderem w liczbie laureatów międzynarodowych olimpiad informatycznych.
Prof. Diks jest wychowawcą niemal stu medalistów międzynarodowych olimpiad informatycznych, opiekunem i nauczycielem mistrzów świata w programowaniu zespołowym. Współorganizował Akademickie Mistrzostwa Świata w Programowaniu Zespołowym w Warszawie, przewodniczył Komitetowi Głównemu Olimpiady Informatycznej. Był inicjatorem pierwszego w historii internetowego konkursu programistycznego „Pogromcy Algorytmów”, którego kontynuacją jest konkurs Potyczki Algorytmiczne. Pełnil funkcję przewodniczącego Polskiej Komisji Akredytacyjnej.
W kategorii Nauka nagrodę otrzymał prof. Roger Penrose, kaureat Nagrody Nobla z fizyki za 2020 rok. Doceniono go za podejmowanie przełomowych badań nad tym, jak rodzi się ludzka świadomość. Wraz ze Stephenem Hawkingiem, udowodnił twierdzenie o osobliwościach w ogólnej teorii względności, które w pierwotnej wersji dowodziło istnienia czarnych dziur. Jego umysł widział czarne dziury, zanim technologia naprawdę pozwoliła światu je zobaczyć. Stworzył własny model kosmologiczny w ramach ogólnej teorii względności. Jest twórcą koncepcji cyklicznych wszechświatów. Jego koncepcja świata świadomości, matematyki i fizyki zamknięta w Trójkąt Penrose’a jest dziś najbardziej znanym i uniwersalnym modelem takiego opisu świata. Jego matematyczny parkietaż oraz tablica z nazwiskiem uświetnia całą ulicę przed Instytutem Matematyki Uniwersytetu Oxfordzkiego. Sprzedane w setkach tysięcy sztuk książki „Nowy Umysł Cesarza” oraz „Droga do Rzeczywistości” otworzyły drogę do nowego opisu rzeczywistości. Na Nobla czekał 60 lat.
Fundacja Instytut Polska Przyszłości im. Stanisława Lema od 2019 roku to organizacja, która stawia sobie za cel edukację w zakresie rozwoju nowych technologii. W 2021 roku Instytut Lema współorganizował pierwszy Festiwal Lema – Bomba Megabitowa, który do dziś jest jednym z największych w kraju wydarzeń łączących kulturę, naukę oraz technologię.
MK