Aktualności
Nagrody
07 Stycznia
Źródło: www.pk.edu.pl
Opublikowano: 2021-01-07

Wyróżnienie za projekt Centrum Kreatywności w Mediolanie

Studentki architektury z Politechniki Krakowskiej otrzymały wyróżnienie w międzynarodowym konkursie architektonicznym #MilanCall. Zadaniem uczestników było zaprojektowanie budynku pełniącego funkcję fabryki designu w dzielnicy Ticinese w Mediolanie.

Konkurs #MilanCall organizowany przez Stowarzyszenie Start For Talents kierowany jest zarówno do profesjonalistów, jak i osób, które dopiero studiują. W skład jury wchodzą przedstawiciele znanych pracowni architektonicznych z Włoch. Wyróżniony przez nich projekt inż. Zuzanny Kletschki oraz inż. Alicji Nowak z Politechniki Krakowskiej wyróżnia się doskonałym wpasowaniem w otaczającą go przestrzeń: zabytkowe budynki – w tym Bazylikę Sant’Eustorgio oraz znajdujący się przed nią plac – i rosnące w pobliżu drzewa. Pomagają w tym także zastosowane materiały, które nawiązują do okolicznej architektury. Dynamiczna bryła geometryczna Centrum Kreatywności wnosi powiew świeżości do historycznej dzielnicy, ale nie ogranicza dostępności i ekspozycji istniejących w pobliżu cennych budynków. Zaprojektowane zawieszenie nad głównym wejściem otacza widok i zwraca uwagę przechodniów na zabytkową architekturę kościoła Sant’Eustorgio. Ciekawym rozwiązaniem jest podzielenie budynku na dwie części – obniżony poniżej poziomu gruntu parter oraz piętro. Parter przeznaczono na hol z recepcją, kawiarnią, księgarnią i odpowiednio naświetloną pracownią fotograficzną. Pomieszczenia znajdujące się na piętrze to sale warsztatowe dla studentów oraz sala wystaw stałych. W budynku przewidziano miejsce dla niezbędnych pomieszczeń: sanitarnych, magazynowych i socjalnych. Centrum jest także w pełni przystosowane dla osób z niepełnosprawnościami.

Dla autorek projektu to nie pierwsza nagroda architektoniczna. W sierpniu 2020 r. Alicja Nowak razem z Yaroslavem Panasevychem i Maciejem Rodakiem – również studentami PK – w ramach konkursu Abu Dhabi Flamingo Visitor Center zaprojektowała Centrum Obserwacji Flamingów, które zostało docenione przez jury. Z kolei Zuzanna Kletschka ma na swoim koncie wyróżnienie w studenckim konkursie „Architektura Betonowa – Dom w Krajobrazie – Gra brył” organizowanym we współpracy ze Stowarzyszeniem Producentów Cementu. Obie kształcą się na studiach II stopnia i przebywają obecnie na wymianie międzynarodowej w Politecnico di Milano w Mediolanie we Włoszech.

źródło: PK

Dyskusja (0 komentarzy)