Życie akademickie

31. Bakcynalia w „Chatce Żaka”

Opublikowano: 2017-10-24

forum akademickie

ACK UMCS „Chatka Żaka” zaprasza wszystkich miłośników podróży, wędrówek i dobrej muzyki do Lublina na 31. Ogólnopolski Festiwal Piosenki Studenckiej i Turystycznej „Bakcynalia”. Wydarzenie odbędzie się w dniach 27-29 października br. w ACK UMCS „Chatka Żaka” (ul. Radziszewskiego 17, Lublin). Początki przeglądu sięgają lat siedemdziesiątych – przez wiele lat prezentował on nie tylko piosenkę turystyczną, ale był też okazją do zaistnienia niezależnej twórczości kabaretowej i literackiej.

Festiwal rozpoczną „Małe Bakcynalia” – konkurs dla dzieci i młodzieży lubelskich szkół, którzy zaprezentują piosenki turystyczne. Z kolei wieczorem w Małej Sali Widowiskowej wystąpi ze swoim autorskim repertuarem Rafał Tomczyk (niegdyś grupa Żeby nie piekło). Będzie także okazja usłyszeć Tomka Lewandowskiego – kompozytora, wokalistę i gitarzystę, którego początki muzycznej wędrówki wiążą się z piosenką turystyczną. 27 października zagra również Cisza Jak Ta, świętująca premierę dwunastego już albumu pt. Nieobecność. Muzycy w swej twórczości nawiązują do tradycji poezji śpiewanej, tworząc zarówno piosenki autorskie, jak i kompozycje do utworów m.in. Jonasza Kofty, Bolesława Leśmiana, Edwarda Stachury czy Haliny Poświatowskiej. Nieco później, o godz. 20:00, na Dużej Sali wystąpi lubelski muzyk Junior Stress w pełnym składzie koncertowym z towarzyszeniem kapeli SunEl Riddim Band. Wokalista związany jest ze sceną dancehall oraz reggae, a na Bakcynaliach publiczność będzie miała okazję wysłuchać wielu nowych utworów.

Kolejnego dnia (28.10.2017 r.), w sobotnie południe, rozpocznie się kolejny konkurs – tym razem dla starszych kapel. Jego laureatów będzie można usłyszeć na wieczornym Koncercie Finałowym. Zagra na nim Trzeci Oddech Kaczuchy, tworzący program muzyczno-kabaretowy oraz zaśpiewa Leszek Kopeć i Czerwony Tulipan.

Bakcynalia to także cykl spotkań podróżniczych. W piątek spotkanie z Pawłem Golemanem pt. Kolory Nepalu, czyli spacer dookoła Manaslu. Natomiast w sobotę przedstawiciele Klubu Wysokogórskiego Lublin opowiedzą o swojej działalności, podzielą się zdjęciami z wypraw, a także wskażą zainteresowanym, jak zacząć swoją przygodę ze wspinaniem. Ostatniego dnia Bakcynaliów, w niedzielę, Studenckie Koło Przewodników Beskidzkich z Lublina zaprasza na warsztaty ABC Podróżnika, czyli wszystko co powinniście wiedzieć o turystyce, tylko boicie się zapytać…, a znany bloger Tomasz Jakimiuk (www.jaktodaleko.pl) zda relację z podróży podczas spotkania Jachtostopem i autostopem z Podlasia do Meksyku.

Festiwalowi towarzyszyć będzie pokonkursowa wystawa fotograficzna 700 lat Lublina, bakcynaliowe śpiewanki i Festiwalowe Żywe Książki – wydarzenie, podczas którego można spotkać się i porozmawiać z osobami zaangażowanymi w organizację Bakcynaliów sprzed lat.

Część wydarzeń odbywających się podczas festiwalu jest płatna. Bilety można kupić na www.ekobilet.pl oraz bezpośrednio przed koncertami.

Katarzyna Kozielewicz


PARTNERZY

forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie