Życie akademickie

Abakanowicz, Bałka i… Perszko na Łotwie

Opublikowano: 14.02.2018

forum akademickie
Fot. Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku

Praca prof. Jarosława Perszko, prorektora ds. studenckich Politechniki Białostockiej i  wykładowcy Wydziału Architektury PB, znalazła się wśród kilkudziesięciu rzeźb, obiektów i  instalacji prezentowanych na prestiżowej  wystawie „Kunszt. 100 lat polskiej rzeźby” w Rydze. Prace znakomitych polskich twórców prezentowane są w Muzeum Sztuki Bourse, będącego częścią Muzeum Narodowego w Rydze. Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku koło Radomia spośród  blisko 2000 prac wybrało kilkadziesiąt rzeźb, obiektów, instalacji i jeden film video – to dzieła polskich artystów różnych generacji, stanowiące reprezentatywny zbiór polskiej rzeźby XX wieku oraz rzeźby współczesnej.

Na wystawie w Rydze pokazywane są prace: Magdaleny Abakanowicz, Pawła Althamera, Ewy Axelrad, Sylwestra Ambroziaka, Mirosława Bałki, Krzysztofa M. Bednarskiego, Michaliny Bigaj, Tatiany Czekalskiej i Leszka Golca, Zbigniewa Gostomskiego, Wojciecha Fangora, Miłosza Flisa, Władysława Hasiora, Jerzego Jarnuszkiewicza, Marka Kijewskiego i Małgorzaty Malinowskiej „Kocur”, Katarzyny Kobro, Bartosza Kokosińskiego, Jarosława Kozakiewicza, Edwarda Krasińskiego, Piotra Kurki, Natalii Lach-Lachowicz, Artura Malewskiego, Darii Malickiej, Sławoja Ostrowskiego, Marty Pszoniak, Macieja Szańkowskiego, Karola Szostaka, Martyny Szwinty, Augusta Zamoyskiego, Barbary Zbrożyny.

Wśród prezentowanych prac jest instalacja neonowa Jarosława Perszko Drzwi bez tytułu z 2014 roku. – Czuję się wyróżniony. Bardzo mi miło, że mogę wziąć udział w tego rodzaju wydarzeniu, że moja aktywność artystyczna znajduje akceptację, uznanie. Została wpisana w ramy pewnego subiektywnego wartościowania, które zakwalifikowały mnie do tego, żeby znaleźć się obok dużych nazwisk twórców. Nigdy nie pracowałem z takim zamysłem, żeby umiejscawiano mnie w jakiś zbiorach, zestawieniach, choć zdawałem sobie sprawę, i nadal zdaję, że to, co robię zawsze podlegać będzie jakiejś weryfikacji. Bo sztuka funkcjonuje tylko w taki sposób – jest wytwarzana, a ktoś ją ogląda. Pytanie jest tylko tego rodzaju, czy twórca i odbiorca złapią wspólny mianownik i się wzajemnie dopełnią… W innym wypadku dialog nie nastąpi – mówi prof. Perszko.

Jarosław Perszko ukończył studia na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Jego dyplom powstał w Pracowni Rzeźby prof. Hanny Brzuszkiewicz. Jarosław Perszko był asystentem prof. Adolfa Ryszki w Zakładzie Rzeźby UMK w Toruniu, a od 1997 roku jest pracownikiem naukowo-dydaktycznym Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej. Zajmuje się rzeźbą, instalacją i performance. Tworzył liczne realizacje scenograficzne dla filmu, teatru dramatycznego i lalkowego oraz widowisk muzycznych. Jego prace znajdują się w zbiorach m.in. Muzeum Narodowego w Szczecinie, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie oraz zbiorach prywatnych. Mieszka i tworzy w Hajnówce.

Współpraca Jarosława Perszko z Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku trwa już od 2001 roku. Instytucja kilkakrotnie organizowała wystawy indywidualne rzeźbiarza z Hajnówki. W kolekcji Centrum znajdują się trzy prace artysty: marmurowa rzeźba z cyklu Shibui, projekt Oddech, a także Dwa kroki – instalacja neonowa w kolekcji rzeźby plenerowej. Centrum dysponuje także instalacją Drzwi bez tytułu.

Wystawę Kunszt. 100 lat polskiej rzeźby w Muzeum Sztuki Bourse w Rydze będzie można oglądać do 15 kwietnia. Wystawa wpisuje się w obchody stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Kuratorką wystawy jest Eulalia Domanowska.

Częścią łotewskiego projektu realizowanego przez Centrum Rzeźby Polskiej i Muzeum Sztuki Bourse jest także program edukacyjny oraz seminarium poświęcone polskiej rzeźbie modernizmu oraz współczesnej, które odbędzie się pod koniec lutego w Rydze.
Więcej na: http://www.rzezba-oronsko.pl/index.php?aktualnosci,1198,kunszt._100_lat_polskiej_rzezby_#prettyPhoto

Dorota Sawicka


PARTNERZY

forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie
forum akademickie